Tři přednášky o gnózi
Jan Kozák
Bibliotheca gnostica - Praha 2002
Útlá brožurka v rozsahu šedesáti stran, tak jak již její název napovídá, obsahuje tři přednášky autora o gnózi¹. Publikace je doplněna odpovídající obrazovou přílohou, na kterou se obsah přednášek odvolává. K osobě autora jsem se již vyjadřoval na jiném místě, proto tuto nezbytnou část odbudu pouze tím, že se jedná o velmi fundovaného, víceoborově vzdělaného odborníka. Zmíněné informace najdete zde.
Tato brožurka by neměla chybět v knihovně žádného hledajícího člověka. Může vás totiž přivést k odpovědím na mnohé základní otázky. Zdá se vám, že s naším světem a společností není něco v pořádku, a nevíte, kde současný stav pramení? Není vám sympatické židokřesťanství a v podstatě nevíte proč? Je vám naopak sympatický buddhismus, i když o něm nic moc nevíte? Jsou vám nesympatičtí židé a hadi, i když s nimi nemáte žádnou osobní zkušenost? Ve všech těchto případech se může jednat o nevědomé postoje, které vám může tato brožurka rozkrýt.
V jejím obsahu můžete najít také objasnění některých základních pojmů, které doposud neznáte, nebo si je vykládáte mylným způsobem. Najdete zde objasnění podstaty náboženství, ale i vývoj naší civilizace. Svoje si v knize najdou i stoupenci Slovanství, které autor ujistí, že naši předci nebyli žádní barbaři, ale vyspělí a kultivovaní gnostici.
Problém s obsahem knihy budou určitě mít fanatičtí křesťané, ale i skalní buddhisté, kteří pouze slepě následují a věří ve svoje učení, bez toho, aniž by chtěli pochopit jeho podstatu. Těm by se mohl náhle zhroutit svět, když se dozví, z čeho vychází a o čem vlastně je. Obzvlášť bolestné může být poznání, že celé židokřesťanství je od samého počátku vylhané a Bible není nic jiného než plagiátorské literární dílo vycházející z Véd.
Můžete si říci “zase nějaké názory“. V tomto případě však problém spočívá v tom, že se autor opírá o jednoznačné a nevyvratitelné důkazy. Pokud vás obsah knihy osloví, o čemž nepochybuji, tak si jistě vyhledáte i ostatní přednášky a knihy autora. Tato útlá brožurka je každopádně dobrým začátkem k hlubšímu studiu této problematiky.
1- Gnóze (z řeckého gnósis - poznání) nebo také gnosticismus je nábožensko-filozofický směr pozdní antiky, který zažil svůj největší rozmach v 1.–3. století našeho letopočtu. Charakteristické je pro něj odmítání hmotného světa, přesvědčení o spásné roli poznání a víra v božskou jiskru v člověku.
Gnosticismus sice nemá jednotnou teologii, ale lze u něj pozorovat určité typické prvky, i když jsou často vyjadřované různými způsoby. Gnostické skupiny využívaly velké množství textů z různých náboženských i filozofických tradic a z nich převzaté motivy začleňovaly do vlastního systému.
Gnostické proudy kladly důraz na poznání, jehož hlavním cílem je dosažení spásy, i když může obsahovat i prvky filozofie. Toto poznání je skryté a ne každý je dokáže pochopit, někdy má i podobu tajného učení vyhrazeného jen pro úzkou skupinu jednotlivců. Protikladem poznání je nevědomost a víra, která podle gnostiků ke spáse nestačí, případně jí může i překážet. V jednotlivých gnostických textech jsou uvedeni na scénu různí vykupitelé, kteří spásné poznání zjevují.
Zdroj Wikipedia
LLV – září 2017