/************************************NADPIS_KONEC*****************************/>
/************************************TEXT***********************************/>
Vnímání je jedna z nejdůležitějších oblastí našeho života, je to základ, ze kterého vychází všechno ostatní. Proto považujeme za důležité věnovat této oblasti náležitou pozornost. Ve svém životě se setkáváme s různými fyzickými a psychickými stavy. Mnohdy je však nevnímáme a proto jim ani nemůžeme věnovat náležitou pozornost. Toto je zapříčiněno právě aktuálním stavem našeho vnímání. Jako příklad si můžeme uvést skutečnost, že různí lidé dokáží naprosto stejnou situaci prožívat zcela odlišným způsobem. Nejedná se tudíž ani tak o realitu samotnou, ale spíše o její individuální vnímání, výklad a osobní interpretaci. Rozlišujeme tři základní stavy vnímání.
Zúžené vnímání
Ne každá životní situace je optimální. Velmi často se naše vědomí zabývá něčím jiným než je právě prožívaná událost. Činnost vědomí pak může být omezující. V tomto případě intenzita jeho činnosti brání vnímání všech aspektů prožívané reality a jejich zápis je neúplný. Stejně tak může být jeho činnost zavádějící, pokud se sice vnímanou událostí zabývá, ale na základě vnímaných vjemů dospěje ve svých závěrech k chybným interpretacím, které se uloží společně s vnímanými vjemy. Stejně tak nám naše vědomí může bránit některé aspekty prožívané situace vnímat a vědomě jejich zápis potlačovat. Ve všech těchto případech můžeme mluvit o zúženém vnímání. Na tomto principu s drobnými modifikacemi funguje celá řada prožívaných situací. Některé na nás působí objektivně zvenčí a my si jejich podstatu pouze neuvědomujeme, jiné si navozujeme dobrovolně svojí nevědomostí. Tímto způsobem vznikají traumatizující události, ale i postuláty, utkvělé myšlenky, sugesce a podobně.
Plné vnímání
Za optimální situace k nám přicházejí informace, které vnímáme prostřednictvím našich smyslů, což může být, ale také nemusí být zaregistrováno naším vědomím, kterým prochází do nevědomí, kde se trvale ukládá. Rozhodující v tomto případě je, že naše vědomí nevěnuje pozornost ničemu jinému, nedělá chybné závěry a umožňuje plnohodnotný zápis všech vnímaných vjemů.
Rozšířené vnímání
Tyto situace jsou u většiny lidí poměrně vzácné. V jejich průběhu je naše vědomí prázdné a v klidu, čímž nám umožňuje plně vnímat prožívanou realitu nejen běžnými pěti smysly, ale projevují se i smysly další, které doplní základní informace o přesahující rozměr. V této souvislosti se většinou hovoří o mimosmyslovém vnímání, intuici, vizích, osvícení a podobně. /************************************TEXT_KONEC***********************************/>