Postup práce

    Pro zjednodušení ve své představě budeme uvažovat s jednosměrně jdoucím časem, který plyne od minulosti přes přítomnost do budoucnosti. Tuto časovou posloupnost nazveme časovou osou. I když tomu tak ve skutečnosti není a tato všeobecně zaužívaná představa vždy neplatí, pro náš účel plně postačí.

    Máme zde náš problém s klaustrofobií. Tak, jak šel čas, jste se v průběhu svého života s tímto svým problémem dostali do konfliktu mnohokrát. Stačí si vzpomenout a všechny tyto události vyznačit na naší časové ose. Tím jsme vytvořili časovou stopu, která věrně kopíruje vaše konfrontace s tímto problémem.

    Při zpracovávání těchto problémů budeme postupovat od těch nejčerstvějších a později budeme přecházet k těm dřívějším. Tyto událost budeme zpracovávat prostřednictvím již popsaného principu abreakce. S každou dosaženou abreakcí se váš stav bude postupně zlepšovat. Tak postupně zpracujeme celou časovou stopu až k jejímu počátku. Nebudeme se při tom ohlížet na to, že si události, které se vám vybavují, už vědomě nepamatujete, protože jste se ještě nenarodili a nějak vám to nejde. Nebudeme brát ohled ani na to, že jsme se najednou dostali do dějů, které se odehrávají v nějaké dávné historické době, kdy vás třeba za trest zaživa zazdili. Nenecháme se vyvést z míry ani tím, že už nejste člověk, ale nějaké podivné chlupaté zvíře připomínající jezevce, který byl právě zasypán ve své noře, ze které se nemůže dostat ven a kde pozvolna umírá. Každá zpracovaná událost bude dobrá a povede ke zlepšení vašeho současného stavu.

    Aby to nebylo až tak jednoduché - zpracování jednoho běhu v praxi nebude stačit a celý problém proto rozšíříme o pohledy z jiných zorných úhlů. Toto nazýváme běhy, kdy budete v prožívaném ději zastávat různé postavení. Každý běh tedy v praxi představuje jednu samostatnou časovou osu.

1. běh - jste hlavním aktérem. Tentokrát jste to vy, komu je těsno a kdo se nemůže narodit.
2. běh - vy jste zapříčinil někomu jinému. To vy jste svoje dítě zavřel za trest do komory, kde nyní zoufale pláče.
3. běh - jste svědkem, jak někdo někomu jinému zapříčinil. Tentokrát jste se jenom nečinně díval, jak vám zaživa zazdívají manželku, o které víte, že se ničím neprovinila.
4. běh - zapříčinil jste sám sobě. Při této variantě jste třeba jako horník zapříčinil zával, za kterým dlouhé a nekonečné hodiny a dny pozvolna umíráte.

5. běh - obnáší práci s přivtělenými dušemi a může obsahovat první čtyři běhy.

6. běh - obnáší práci se zbloudilými dušemi a může obsahovat první čtyři běhy.

    Obsah dalších běhů a jejich zpracování je obdobné prvnímu běhu. V praxi se ukazuje, že v převážné většině případů můžeme najít u každého řešeného problému zastoupeny všechny běhy. Přičemž některý z dalších běhů může být pro člověka důležitější než běh první. Například pokud se neštěstí přihodí vašemu milovanému dítěti, může to být pro vás daleko větší trauma, než když se přihodí vám samotným. Všeobecně však platí, že další běhy jsou na události méně početné než běh první.

Zpět
Vytiskni stránku