STRAVA

Různé

Na této stránce můžete najít následující recepty:

 

Pečená mandlová feta

Léčivé sirupy

Pampeliškový med

Sirup ze smrkových výhonků

Jitrocelový sirup

 

Pečená mandlová feta

feta

Ingredience:

·         145 g mandlí bez slupky (namočených na 5 hodin ve vodě)
·        
60 ml citronové šťávy
·        
300 ml vody (voda je na namočení mandlí a neslévá se)
·        
3 lžíce olivového oleje
·        
2 stroužky česneku
·        
1 lžička soli

síťka

Postup:

Všechny ingredience rozmixujte na velmi jemný a hladký krém, může to trvat několik minut.
Připravte si misku, jemnou tkaninu a sítko.
Jako sítko doporučuji koupit 2ks Forma na sýr 500g, P417F (Internetový obchod: http://www.driml-napajecky.cz/cz/zpracovani-mleka/vyroba-syru/forma-na-syr-500g-p417f-14434.html).
Jako plachetku doporučuji koupit Sýrařská plachta modrá 90 x 110 cm, 35g/m (Internetový obchod: http://www.driml-napajecky.cz/cz/zpracovani-mleka/vyroba-syru/syrarska-plachta-modra-90-x-110-cm-35g-m-2012069.html).
Sítko se přesně vejde do plastového džbánu od IKEA (Odkaz: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/90283090/).
Jedno sítko vložte do džbánu a vložte plachetku. Hmotu nalijte do plachetky (pro příště si vystřihnu jen část odpovídající rozměru sítka) zakryjte hmotu plachetkou a přimáčkněte druhou formou. Rukou vytlačte část tekutiny. Pak celé zatížte (já použil plný kastl piv - samozřejmě nealko piv :-)) a nechejte cca 5-12 hodin (záleží na závaží) v chladu odkapat.
Troubu si předehřejte na 180°C, bochánek vyjměte z tkaniny a lehce upravte tvar, přesuňte jej do pečící nádoby (formičky).
Pečte zhruba 40 minut, dokud nemá feta zlatavou barvu a pevnou a křupavou kůrku.

 

JZj- únor 2015


Léčivé sirupy

Je zde květen, a to je nejlepší doba pro sběr různých bylin. Většina kvetoucích bylin se sbírá od dubna do června, o Svatém Jánu (24.6.) toto období vrcholí, ale letními vedry bylinky a květy rychle vadnou, ztrácejí svou sílu a v srpnu již toho moc ku sběru není. Proto pokud chcete nějaké léčivky, ať už na čajíčky nebo na sirupy, vyrazte právě teď! Na výrobu většiny sirupů vám postačí velká sklenice, cukr – nejlépe třtinový, nějaké to sítko a plátýnko.

 

 Pampeliškový med

Sice se to jmenuje med, tak mu říkaly i naše babičky, ale konzistencí je to spíše sirup.

Suroviny: 2 kg cukr krystal, 2 l vody, 2 citrony, 400 ks květů pampelišek.

Postup: Sice se to jmenuje med, tak mu říkaly i naše babičky, ale konzistencí je to spíše sirup. Nasbírané květy čistě opereme pod tekoucí vodou a vložíme do 4 litrového hrnce. Zalijeme je vodou. Citrony pořádně omyjeme, nakrájíme na kolečka, zbavíme je pecek a přidáme je do hrnce s pampeliškami. Vše dáme vařit. Od bodu varu vaříme asi 15 minut. Pak necháme směs vylouhovat do dalšího dne.

Druhý den směs přecedíme přes plátno do čistého většího hrnce. Do získané pampeliškové šťávy přidáme cukr a za častého míchání směs vaříme 1,5 hodiny, než se med začne táhnout. Hotový med nalijeme do čistých sklenic a uzavřeme víčkem.

 

 

Sirup ze smrkových výhonků

Suroviny: mladé smrkové výhonky, citrony, cukr

Postup: Mladé smrkové výhonky trháme nejpozději do poloviny května a do délky nejvýše 5 cm, jinak už jsou nevhodné

Do 5ti litrové lahve dáme 5ti cm vrstvu výhonků, které nejprve propláchneme studenou vodou a tím je zbavíme nečistot, zasypeme cukrem a na něj 2 kolečka citronu, opět 5ti cm vrstvu výhonků....a tak pokračujeme až je láhev plná, převážeme ji celofánem a zagumičkujeme. Láhev dáme na okno na slunné místo, kde jí necháme 2-3 týdny, pak se začne tvořit hustá šťáva, kterou přes plátýnko scedíme, slijeme do lahví a dáme na chladné místo.

Poznámka: Je vhodný na průdušky, kašel, zvyšuje imunitu,rozpouští hleny, zmírňuje revma, tiší bolesti končetin, svalů a záněty šlach, podporuje prokrvení kůže. Užívá se 1 polévková lžíce každé ráno. Pokud je to onemocnění chronické a stále se vrací v určité době, je dobré užívat preventivně a tak se zabrání "rozjetí" nemoci.

 

 

Jitrocelový sirup

Suroviny: listy jitrocele, třtinový cukr.

Postup: Nasbírané listy jitrocele kopinatého omyjte, nechte oschnout. Zvažte je a odvažte stejný díl cukru. Listy nastříhejte na menší kousky (cca 3 cm). Vrstvěte do větší sklenice – vrstva jitrocele (cca 1,5 cm), zasypat cukrem, několik vrstev. V dalších dnech se mohou dodávat další vrstvy. Pokaždé však musí být horní vrstva zasypána cukrem. Během několika dnů začne hmota sesedat a na dně se tvoří sirup. Hmotu občas pěchujte dřevěnou měchačkou, listy by se neměly objevit na vzduchu – pokud vyčnívají, zasypejte cukrem. Nechte stát cca 2 měsíce na okenním parapetu. Poté slijte přes hadřík, listy s hadříkem vyždímejte, sirup uložte do menších sklenic do chladu. Nenechte se zaskočit tím, že výsledná tekutina má hnědočernou barvu, chuť je velmi příjemná. Bude se nám hodit proti kašli a nachlazení, až přijdou podzimní plískanice.

JV - duben 2014

Zpět
Vytiskni stránku