Přeměna našeho světa:
Agenda OSN 2030 pro udržitelný rozvoj
Agenda 2030 je všeobecně známý pojem, který je spojován s trvale udržitelným rozvojem. Většina z nás však zná pouze jeho název a zmíněné motto. Těch, co jej četli a ví o čem je jeho obsah, je zřejmě minimum. Proto si dovolím tomuto dokumentu věnovat pár řádků.
Tento dokument byl přijat Usnesením Valného shromáždění dne 25. září 2015. Dokument obsahuje celkem 30 stránek. Obsah dokumentu je rozdělen do 38 kapitol, které mají celkem 283 bodů různé úrovně důležitosti. Motem materiálu je prohlášení „Jsme odhodláni osvobodit lidskou rasu od tyranie chudoby“. To je jistě úctyhodné předsevzetí. Jaká je ale realita, která je v dokumentu zakotvená?
Jednotlivé body obsahují většinou šroubované fráze, pod kterými si můžeme představit doslova cokoli. Mnohé pojmy totiž nejsou jednoznačně definovány. U většiny z nich se dá jejich výhodnost vykládat jak pro koho, nebo na úkor koho, či čeho. Plnění některých cílů a prohlášení je selektivní. Když se to hodí, tak se plní, když se to nehodí, tak se konkrétní oblast přehlíží. Obsahová posloupnost se mi zdá být poněkud zmatečná. Můžete to posoudit i podle posloupnosti jednotlivých bodů, které uvádím podle jejich pořadí v dokumentu.
Podívejme se na pár příkladů.
Bod 29. „Uznáváme pozitivní přínos migrantů pro inkluzivní růst a udržitelný rozvoj. … Budeme spolupracovat na mezinárodní úrovni, abychom zajistili bezpečnou, řádnou a pravidelnou migraci zahrnující plné dodržování lidských práv a humánní zacházení s migranty bez ohledu na jejich migrační status a vysídlenými osobami.“ Jistě velmi humánní plán, kdyby jeho odvrácenou tváří nebylo na úkor koho, a kdo to všechno zaplatí? Předpokládám, že si na tuto otázku dokáže odpovědět každý sám. Tento bod je znovu řešen v bodě 10.7.
Bod 31. „Uznáváme, že Rámcová úmluva Organizace spojených národů o změně klimatu je primárním mezinárodním fórem pro vyjednávání globální reakce na změnu klimatu. … že se zadrží nárůst celosvětové průměrné teploty pod 2 stupně Celsia, nebo o 1,5 stupně Celsia nad úroveň před industrializací“. Zajímavé je, že toho má být dosaženo výhradně snížením skleníkových plynů. Zajímavé je také to, že udávané hodnoty odpovídají oteplení na ostatních vesmírných tělesech naší sluneční soustavy. Doufám, že se naše snahy projeví i na nich. Možná by ale bylo vhodnější dělat taková opatření, abychom dokázali na oteplující se planetě přežít.
Bod 43. „Zdůrazňujeme, že mezinárodní veřejné finance hrají důležitou úlohu při doplnění úsilí zemí k mobilizaci veřejných zdrojů na domácím trhu … včetně závazku mnoha rozvinutých zemí dosáhnout cíle poskytovat 0,7% hrubého národního produktu pro oficiální rozvojovou pomoc rozvojovým zemím …“. V této souvislosti bude dobré, když si uvědomíme, že naše republika byla po třiceti letech „úspěšného ekonomického rozvoje“ v roce 2017 agenturou GP Morgan přeřazena z kategorie rozvinutých zemí do kategorie zemí rozvojových. Proto bychom měli mít na tuto pomoc nárok. Nezaznamenal jsem však, že by o ni někdo zažádal, nebo že by nám byla přidělena. V praxi to ale funguje přesně naopak.
Bod 2.5. „Do roku 2020 zachovat genetickou rozmanitost osiva, pěstovaných rostlin a hospodářských a domestikovaných zvířat …“. Tento bod se dá klidně vysvětlit i tak, že po roku 2020 bude všechno jinak. Tomuto pohledu by spíš odpovídala současná praxe v podobě tlaku na používání geneticky modifikovaných osiv a omezování stavů chovaného dobytka.
Bod 2b. „Upravovat a zabraňovat obchodním omezením a narušením světových zemědělských trhů, a to i paralelním odstraněním všech forem vývozních subvencí (dotací) …“. Jak s tím jsou v souladu uvalované sankce, exportní omezení a zemědělské dotace jistě posoudí každý sám.
Bod 4.1. „Do roku 2030 zajistit, aby všechny dívky a chlapci dokončili bezplatné, spravedlivé a kvalitní základní a střední vzdělání …“. Po seznámení se s tímto bodem vám bude zřejmě jasné, kde byli Piráti na tom, že by všichni měli mít maturitu za účast, bez ohledu na výsledky jejich studia. Při zachování kvality výuky je tento bod totiž naprosto nereálný.
Bod 15.2. „Do roku 2020 podpořit zavádění udržitelného řízení všech druhů lesů, zastavit odlesňování, obnovit poškozené lesy a podstatně zvýšit zalesňování a znovu-zalesňování na celém světě“. Podle termínu už má být splněno. Výjimka pro naši republiku tam uvedena není.
Bod 16.3. „Podporovat právní stát na národní a mezinárodní úrovni a zajistit rovný přístup ke spravedlnosti pro všechny“. Úroveň a vývoj práva v naší republice jistě dokáže posoudit každý sám. Jde ale také o to, co si pod pojmem právní stát představíme.
Bod 16.5. „Podstatně snížit korupci a úplatkářství ve všech jejích podobách“. Pokud se o tuto problematiku alespoň trochu zajímáte, tak nebudete pochybovat o tom, že reálný trend je přesně opačný.
Bod 16.9. „Do roku 2030 poskytnout právní identitu všem, včetně registrace při narození“. Zde je otázka, co si pod touto frází můžeme, či dokážeme představit. Může se jednat o stav, který už od nepaměti známe, ale také třeba o plošné čipování.
Bod 16.10. „Zajistit veřejný přístup k informacím a chránit základní svobody v souladu s vnitrostátními právními předpisy a mezinárodními dohodami“. Jak to koresponduje s jednostrannými informacemi v našich sdělovacích prostředcích, omezováním ústavního práva projevu a cenzurou na veřejných internetových platformách opět můžete posoudit sami.
Bod 74. „Procesy pokračování a kontroly na všech úrovních se řídí těmito zásadami:“
a) „Procesy budou dobrovolné a pod vedením jednotlivých zemí, …“
b) „Procesy budou sledovat pokrok při provádění univerzálních met a cílů, …“
c) „Procesy budou udržovat dlouhodobou orientaci, …“
Ostatní dokumenty, na které se Agenda odvolává a vychází z nich.
- Rámcová úmluva Organizace spojených národů o změně klimatu.
- Globální pakt o pracovních místech Mezinárodní organizace práce.
- Rozvojová agenda z Dohá.
- Akční agenda z Addis Abeby.
- Istanbulská úmluva.
- Akční program, cesta SAMOA
- Vídeňský akční program pro vnitrozemské rozvojové země na období deseti let 2014-2024.
- Agenda 2063 Africké unie.
- Nové partnerství pro rozvoj Afriky.
- Hlavní zásady podnikání a lidských práv a pracovní normy Mezinárodní organizace práce.
- Úmluva o právech dítěte.
- Mechanismus pro usnadnění technologií.
- Rámcová smlouva Světové zdravotnické organizace o kontrole tabáku.
- Sendaiský rámec pro snižování rizika katastrof 2015-2030.
- Úmluva Organizace spojených národů o mořském právu.
- Budoucnost, kterou chceme.
Podle ujištění v dokumentu cituji „které jsou všechny nedílnou součástí nové Agendy“. Pokud nás všechny tyto smlouvy a závazky z nich vyplývající ovlivňují, tak se můžeme zamyslet. O kolika z těchto smluv jsme slyšeli? U kolika z nich známe jejich obsah? Předpokládám, že tyto smlouvy jsou obdobného rozsahu a struktury jako Agenda 2030. Přiznám se, že neznám a ani si nedovedu představit nikoho, kdo by byl ochotný se touto oblastí v uvedeném rozsahu zabývat.
Doufám, že vám toto moje, byť jistě subjektivní seznámení s Agendou 2030, pomohlo získat o ní bližší představu. Osobně mám na její obsah jasný názor. Jak se k ní postavíte vy, je jenom na vás. Pokud se jejím obsahem chcete prokousat sami, tak její celé znění v originále najdete zde. Pokud se domníváte, že se vás tato agenda příliš netýká, tak vás vyvedu z omylu. Tuto agendu se za naši republiku v tichosti zavázal plnit v roce 2015 náš tehdejší premiér Sobotka. Stoupence této agendy a velkého resetu snadno poznáte podle odznaků ve tvaru duhového kruhu.