Dejte sbohem únavě
Staré čínské metody k načerpání životní energie
Inka Jochumová
Pragma – 2018
Jedná se o útlou, profesionálně vyhlížející knihu formátu A5 v rozsahu 64 stran. V knize najdete jak výstižné obrázky, tak fotografie, které upřesňují předkládané cviky. Kniha je sympatická už tím, že je věcná. Autorka se v ní zbytečně „nevykecává“, ale předkládá stručný a jasný návod ke cvičení. Obsah cvičení je založen na základě čínského cvičení čchi-kung.
Kniha je rozdělena do následujících kapitol:
Úvod – V této kapitole autorka popisuje princip tělesné i duševní únavy v závislosti na množství a harmonii naší životní energie.
Čchi – životní energie – Zde se dozvíte o podstatě životní energie. Názorně zde jsou popsány jednotlivé energetické brány člověka.
Energetické dráhy – Autorka zde názorně seznamuje s energetickými drahami, rozdělení jangové a jinové energie. Jednotlivým drahám přiřazuje konkrétní orgány a ukazuje, jak s nimi pracovat.
Malý energetický oběh – Autorka zde ukazuje, jak malý energetický oběh propojuje velké královské dráhy. Popisuje zde i stav čchi-kung, ze kterého cvičení vychází. Názorně zde uvidíte i devět základních bodů tohoto energetického okruhu. Kapitolu uzavírá sedm závěrečných cviků, kterými autorka toto cvičení doporučuje zakončit.
Šestice léčivých hlásek – V této kapitole se dozvíte o přiřazení jednotlivých orgánů pěti živlům. Je zde uveden i přehled jednotlivých orgánů a jim přiřazených ročních období, živlů a barev. Je zde uveden i návod jak s hláskami pracovat.
První léčivé hlásky – hlásky jater SÝÝÝ – Tato část knihy popisuje postup při použití techniky na očistu a posílení jater. Popis cvičení je doplněn sadou fotografií s jejich popisem. Realizovat toto cvičení bez názorné dokumentace si dovedu dost těžko představit.
Druhé léčivé hlásky – hlásky srdce KCHEE – Tato část knihy obdobným způsobem popisuje postup při použití techniky na posílení srdce.
Třetí léčivé hlásky – hlásky sleziny CHUUU – Tato část knihy obdobným způsobem popisuje postup při použití techniky na posílení sleziny.
Čtvrté léčivé hlásky – hlásky plic SIIIII – Tato část knihy obdobným způsobem popisuje postup při použití techniky na posílení plic.
Páté léčivé hlásky – hlásky ledviny ČCHUEJ – Tato část knihy obdobným způsobem popisuje postup při použití techniky na očistu a posílení ledvin.
Šesté léčivé hlásky – hlásky trojitého ohřívače ŠŠŠŠ – Tato část knihy obdobným způsobem popisuje postup při použití techniky na posílení trojitého ohřívače.
V závěru knihy je vyobrazena jak autorka, tak její učitel mistr Č´Čchang Li. U jejich fotografií jsou uvedeny i základní informace a spojení na ně.
Díky fotografiím je popis jednotlivých cviků mnohem názornější, než tomu bylo u předešlé autorčiny knihy. Jejich zvládnutí však není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Mezi jednotlivými cviky jsou totiž drobné odlišnosti, které si bude muset každý cvičenec uvědomit a zapamatovat. Některé jiné školy v rámci tohoto cvičení navíc používají mandaly na podporu jednotlivých orgánů. Knihu je možné považovat za dobrý, ale značně zjednodušený základ vnitřního cvičení čchi-kung. Vážnějším zájemcům o tuto problematiku doporučuji využít i jiné zdroje informací.