Psychologie budoucnosti
Poznatky a poučení z moderního výzkumu vědomí
Stanislav Grof
Argo 2014
Kniha má 390 stran a je kryta papírovým obalem s nepříliš pevnou vazbou, která se při běžném používání bohužel brzy rozpadá. S ohledem na rozsáhlost by si kniha bezesporu zasloužila kvalitnější provedení. Pro úplnost existují i jiná, reprezentativní vydání.
Nedostatečnou tiskařskou práci ovšem vynahrazuje obsahová kvalita publikace. Stanislav Grof je světovým průkopníkem transpersonální psychologie. Narodil se v roce 1931 v Praze a vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Po vystudování pracoval jako psychiatr a spoluzaložil Výzkumný ústav psychiatrický, kde se věnoval výzkumu psychedelických látek na lidské vědomí. Od roku 1967 se pak věnoval tomuto výzkumu v USA v Marylandském středisku psychiatrického výzkumu. Zde spolu s kolegy začali vytvářet nový směr psychologie – transpersonální psychologii. S ohledem na zneužívání psychedelických látek v šedesátých letech minulého století a následný nepříznivý společenský postoj k jejich používání, hledal pro tyto látky alternativu. Výsledkem bylo vyvinutí metody umožňující dosažení holotropních stavů pouze pomocí dechového cvičení doprovázeného dynamickou hudbou – holotropní dýchání. Tato metoda se rozšířila po celém světě, také v České republice můžeme i v současnosti nalézt certifikované lektory provádějící praxi holotropního dýchání.
Kniha Psychologie budoucnosti je rozdělena na deset kapitol. V úvodních kapitolách autor seznamuje čtenáře s podstatou holotropních stavů vědomí a jejich významu v historii různých světových kultur. Následně rozebírá svůj přístup k „mapě lidského psyché“, kterou mimo běžné biografické úrovně rozšířil o perinatální a transpersonální oblast. Vysvětluje podstatu tzv. COEX – systémů skládající se z emočně nabitých vzpomínek z různých období života, které jsou si obsahově značně podobné. Tyto COEX - systémy pak zásadně ovlivňují psychiku jedince. Velkou důležitost v psychologii jedince Stanislav Grof přikládá porodnímu traumatu, které rozděluje na čtyři oblasti, tzv. bazální perinatální matrice (BPM I - IV) – od nitroděložního vývoje přes započatý proces porodu až po dokončení porodu a vstup novorozence do samostatné existence. Dále se v publikaci věnuje souvislostem těchto matric s fobiemi, psychózami, závislostmi a dalšími psychickými problémy jedince, vč. deviací. V dalších kapitolách následují pasáže věnující se psychospirituálním krizím, spiritualitě a náboženstvím, oblasti zážitků smrti a umírání. V závěrečných kapitolách se pak autor věnuje archetypální psychologii, hranic lidského vědomí a zamyšlení se nad současnou úrovní a vývojem vědomí lidstva jako celku.
Pro čtenáře se zvláště z počátku jedná o náročnou četbu, publikace se ovšem po úvodních kapitolách vysvětlující základní pojmy a teorii postupně mění na velmi čtivé dílo. Pro autora je typický vědecký přístup opřený o hlubokou analýzu stovek a tisíců sezení, zkoumání všech dostupných zdrojů informací týkající se kulturních zvyků, historie psychologie či náboženských nauk. U předkládaných faktů se z důvodu vědecké objektivity zdržuje subjektivních hodnocení. Tento přístup umožňuje otevřenost vůči všem novým zkušenostem, poznatkům a poznáním. Přestože se autor z důvodu vědecké objektivity zdržuje vyřčení vlastního světonázoru, je z jeho knihy znát akceptace teorie reinkarnace a hlubokých morálních hodnot.
Ačkoliv se v rámci řízené kauzální meditace nesetkáváme s příčinnou kauzalitou obsaženou v porodním traumatu tak často jak uvádí Stanislav Grof, sami můžeme na základě vlastních zkušeností potvrdit případy silného vlivu těchto porodních traumat na lidskou psychiku.
Publikaci Psychologie budoucnost považuji za velice kvalitní a obohacující a především náročným čtenářů ji doporučuji. Těm, které teorie holotropních stavů vědomí oslovila, vřele doporučuji také osobní zkušenost, kterou ve formě holotropního dýchání nabízí certifikovaní lektoři i v České republice. Pokud chcete tuto techniku vyzkoušet, doporučujeme vyzkoušené prostředí a osvědčeného certifikovaného lektora. Kontakt na něho naleznete zde.