Smrt a znovuzrození
Putování po cestě věčnosti
Sri Chinmoy
Madal Bal – Zlín 2010
Jedná se o profesionálně provedenou knihu v pevné vazbě o formátu A5, která má rozsah 158 stránek, které lze přečíst doslova jedním dechem.
Autor se narodil roku 1931 v Bengálsku. Ve dvanácti letech vstoupil do ášramu a začal svoji duchovní životní dráhu. Věnoval se meditacím, psaní poezie, esejí, skládání a hraní hudby. V mládí se věnoval i sportu, kde ve vzpírání a běhu dosahoval velmi dobrých výsledků. Ve třinácti letech dosáhl duchovní realizace. V ášramu zůstal dvacet let. Po tuto dobu prohluboval a rozšiřoval svoje poznání. V roce 1964 odešel do New Yorku, kde až do své smrti v roce 2007 působil jako duchovní učitel. V tomto období měl spoustu žáků po celém západním světě, kde kromě výuky meditace provedl spoustu přednášek a koncertů. Další informace o autorovi a jeho díle naleznete na stránkách jeho českého nakladatelství www.madalbal.cz/nakladatelstvi .
Kniha je rozdělena do pěti kapitol s názvy Říše smrti, Je smrt konec?, Smrt a život: Dva nerozluční bratři, Život po smrti: Vyšší a nižší světy a Znovuzrození: Velká pouť. Ve většině případů se jedná o otázky a odpovědi, které zazněly při setkáních mistra s jeho žáky. Jejich obsah bych shrnul jako mnoho pěkných slov o smrti, ve kterých je však velmi málo originálních myšlenek. Ještě že se autor odvolává a cituje jiné zdroje. Jako nejpůsobivější mi přišly následující:
„Rozdíl mezi duchovním a obyčejným člověkem je velmi prostý. Snadno jej poznáte. Když se k obyčejnému člověku přiblíží smrt, pláče a roní hořké slzy, kdežto duchovní člověk, je-li skutečně duchovní, se bude jen smát a smát, neboť pro něj je smrt jenom žert, nic jiného.“
Sarada Déví
„Jako kámen jsem zemřel a jako rostlina se zrodil:
Jako rostlina jsem zemřel a jako zvíře se zrodil:
Jako zvíře jsem zemřel a jako člověk se zrodil.
Proč bych se měl bát? Co jsem kdy smrtí ztratil?
Jalalu´d din Rumi
„Neznáme život. Jak bychom mohli znát smrt?“
Konfucius
„Jakmile tělo zemře, fyzické vstoupí do fyzického světa, vitální do vitálního světa, mysl do mentálního světa a srdce odejde do psychického světa. Existuje sedm vyšších světů, jako sedm příček na duchovním žebříčku a sedm nižších světů“
Sri Chinmoy
Pokud se o problematiku umírání a smrti hlouběji zajímáte, každopádně stojí za to tuto knihu přečíst.
LLV – listopad 2016