Zavíječ moučný
(Ephestia kuehniella)
Jedná se o motýla z čeledi zavíječovití. Jde o běžného potravinového škůdce rozšířeného po celém světě. Často bývá nalezen v mouce, obilovinách, zrní a jiných potravinách. Proto se s ním můžete setkat i ve své spižírně.
Dospělý motýl je bledě šedý s tmavými pruhy a dosahuje délky až 12 mm. Rozpětí křídel má rozměry 20 - 25 mm. Larva je špinavě bílá s tmavší hlavou a před kuklením měří 12 mm. Motýli létají po celý rok kromě zimního období. Ročně mají podle teploty od dvou do pěti generací. Moli obvykle kladou 200 – 300 vajíček na povrch potravin, ze kterých se poté líhnou bílé larvy o velikosti asi 1 cm. Motýli obvykle létají v noci, přes den jsou vidět jen zřídka, nejčastěji na stropě místnosti.
Škůdce se do potravin dostává už ve zpracovatelských provozech a velkoskladech. Odtud si je lehce přinesete zabalené společně s potravinami domů. Mol se k nám může dostat i od sousedů, nebo z venku. Základní prevencí proti tomuto škůdci je udržovat skladovací prostory čisté a uklizené. Především by mělo být obilí, mouka a cukry uloženy v těsně uzavřených skladovacích kontejnerech tak, aby nebyly škůdcům dostupné.
Jak vyzrát na potravinové moly? Málokterý škůdce je tak vytrvalý jako potravinový mol. Jeho likvidace může trvat i několik měsíců. Vzhledem k jejich výskytu na potravinách není možno k jejich likvidaci použít chemické prostředky. Odhlédneme-li od nesmyslných a zbytečných rad, jako je nedělejte si zásoby a dodržujte zásady hygieny, existují i zásady smysluplné. Mezi ně rozhodně patří používat dobře uzavíratelné obaly a napadené potraviny ihned zlikvidovat. Larvy potravinových molů spolehlivě ničí zahřání potraviny na teplotu 90 °C. Obdobně je možné je zničit i zamrazením v mrazáku. Lidové rady doporučují do dóz s potravinami umístit látkové sáčky s bobkovým listem nebo kuličkami pepře, pomoci by měla i skořice, hřebíček, levandule, chmel nebo listí ořešáku, které moly odpuzují. Jako past na potravinové moly je možné použít misky s octem, pivem, či vínem, které moly milují a díky své vášni se v nich utopí. K boji proti tomuto škůdci existuje i spousta použitelných výrobků. Některé z nich jsem prakticky vyzkoušel. Jako účinné se mi osvědčilo použít nástrahu Feroset tetra, kterou je třeba umístit ve spižírně, kde se moly vyskytují. Na tuto feromonovou návnadu, která představuje náhradu samiček molů, se přilepí rozmnožování chtiví samečci, kteří pak nemohou zbylé samičky oplodnit. Tím se přeruší jejich reprodukční cyklus. Přípravek je poměrně levný a v prodejní síti běžně dostupný. Inkubační doba pro opětovný výskyt zlikvidovaných molů je 14 dnů. Pokud se moli již po této době neobjeví, byla jejich likvidace úspěšná. To však rozhodně neznamená, že se moly už nikdy nevrátí.
Na základě vlastní zkušenosti vám přeji, aby se vám tato nepříjemnost vyhnula, a pokud se k vám už tito škůdci nastěhují, abyste se jich dokázali rychle a spolehlivě zbavit.
LLV – březen 2017