BARDO
Cesta smrti a znovuzrození
Lama Lodö
Předmluva Kalu Rinpočche
Přeložil Lumír Mikulka
Metafora – Praha 2012
Moto: "Smrt neznamená konec. Je branou, za níž můžeme dosáhnout osvícení."
Kniha je formátu A5 o rozsahu 88 stran.
Autor se narodil v roce 1939 a ve věku osmi let vstoupil do kláštera, kde studoval v duchu tradice Karmy Kagju. Jeho učitelem byl významný meditační mistr Drupon Tenzin Rinpočche. Z jeho popudu ve věku šestnácti let odešel do tříletého ústraní. Po mistrově smrti se dohližitelem nad jeho další výukou stal ochránce tradice Karmy Kagju, Jeho Svatost Karmapa. Z jeho popudu se jeho učitelem stal nejctihodnější Kalu Rinpočche, který byl velkým mistrem své doby a u něhož složil potřebné zkoušky a opět odešel do ústraní. V roce 1974 byl svými učiteli vyslán na Západ. Učil v Belgii, Německu, Nizozemí, Norsku, Dánsku a Švédsku. Od roku 1976 žije jako vyšší duchovní učitel v centru Kagju Droden Kunčchab v americkém San Francisku.
Kniha je pozoruhodná tím, že v ní autor předává informace, které v duchu tradice byly do současnosti předávány pouze ústní formou od mistra jeho vybraným žákům. Kniha je rozdělena do několika částí. Formální část tvoří Předmluva, Poděkování editorů, Úvod a Úvodní poznámka Lamy Lodö. Samotný obsah tvoří tři kapitoly, jejichž obsah je doplněn o odpovědi na dotazy žáků.
První kapitola: Čchi-cha´i bardo. Kapitola objasňuje základní termíny a popisuje proces umírání. Zde se na rozdíl od běžně popisovaného energetického procesu umírání setkáte se živlovým pojetím tohoto děje. Podstata však zůstává v obou přístupech stejná. V kapitole jsou popsány první dvě svépomocné možnosti osvobození. Jedná se o úrovně vlastní meditace a obřadu phowy.
Druhá kapitola: Čchos –nid bardo. Tato kapitola je určena pro ty, kteří těchto způsobů nejsou schopni, a je založena na poslechu Tibetské knihy mrtvých. Kapitola podrobně popisuje děje, se kterými se duše setkává v jednotlivých dnech po smrti.
Třetí kapitola: Sipä bardo. Tato kapitola popisuje způsoby nové inkarnace i zvláště vyspělých duší Lamů a osvícených mistrů.
Dalšími částmi jsou:
Dodatek, ve kterém ve formě tabulek najdete spoustu zajímavých informací souvisejících s probíranou problematikou.
Slovníček pojmů obsahující pouze pár základních pojmů, které pro laika ale rozhodně nejsou dostačující.
Literatura: obsahuje odkazy na několik cizojazyčných knih.
Modlitba oddanosti: obsahuje čtyři odstavečky zveršované modlitby.
O autorovi: obsahuje stručný životopis autora.
Kniha je doplněna několika černobílými fotografiemi a perokresbami buddhů v pozici konkrétních muder. V knize najdete podrobný popis toho, s čím se duše zesnulého setkává v posmrtném čase v prostředí barda. Zároveň však ukazuje na důležitost vlastní dosažené úrovně zemřelého a množství karmy, která na něho v okamžiku jeho smrti působí. Zároveň poukazuje na důležitost přítomnosti a činnosti Lamy v tomto procesu. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o hrubé porušení letité duchovní tibetské tradice vyzrazením tajných informací. Na jednu stranu je to pravda, na druhou stranu jsou však tyto informace pro neznalého a nepřipraveného člověka bezcenné. Vážnou překážkou v pochopení předávaného obsahu pak je nedostatek mytologických znalostí spojených s tibetským buddhismem. Bez potřebných znalostí se obsah knihy bude jevit pouze jako další esoterická pohádka. V textu knihy také najdete potvrzení zákonitosti „co se nachází vně nás, najdeme také v našem nitru“. Stejně tak se dozvíte o významu barev (energetických frekvencí), se kterými se v průběhu průchodu bardem můžete setkat.
Pro vážné zájemce o problematiku umírání a smrti mohu tuto knihu každopádně jako přínosnou doporučit.
LLV – prosinec 2016