JSEM ŽENA

 

Galina Šeremetěvová

 

Zvonící Cedry 2007

 

     

    Autorka, která je povoláním psycholožka, tyto dvě knihy napsala především pro ženy, i když své si z ní mohou vzít i muži. Hned v úvodu uvádí, že muži a ženy jsou odlišní – toto je třeba přijmout a pochopit. Nechápání sebe sama, své mužské nebo ženské úlohy, je hlavní příčinou leckterých zničených osudů. Kniha je věnována ženám, aby jim pomohla najít a poznat toho pravého muže, naplnit život duševním teplem a radostí a vytvářet zdravé klima v rodině.

 

Mužnost a ženskost – přitažlivost protikladů

    V této kapitole autorka vysvětluje, že muž a ženy jsou odlišní. Tak to bylo i chápáno v historii lidstva, ale dnešní doba přináší mnohé změny. Možná kvůli tomu, že ženy byly v historii spíše utlačovány a neměly stejná práva jako muži, nyní ženy často používají mužské energie, snaží se soupeřit s muži, „vyrovnat“ se jim a odmítají ženskost. V dnešní době se na této situaci podílí nevhodná výchova ve školách, nevhodné mediální vzory, nesprávný přístup k sexualitě předestíraný ve filmech, knihách apod.

    Díky odlišnosti se muž a žena přitahují. Tím, že žena hraje mužskou roli, je méně přitažlivá pro muže a tím také vytváří podmínky pro vznik zženštilých mužů. Teprve když se žena zjemní a obnoví svou ženskou energii, pomůže tím muži, aby se po jejím boku stal mužnějším. Pokud muž se ženou bojuje, pak bojuje s její mužskou stránkou a nevidí v ní ženu.

    Muži a ženy používají jinak energie. Muž potřebuje práci, kde může rychle vynaložit svou energii a vidí výsledek, dobře snáší jednorázové přetížení a vynaložení veškeré energie. Žena naopak je přizpůsobena dlouhodobému a mírnému zatížení. Prudké vynakládání sil ničí její energii a škodí organizmu. Velkou silou ženy je umění vzdávat se a přijímat.

 

    Kapitola Mužskost ženy: Každý člověk přichází na svět s unikátním úkolem. Pokud jste v ženském těle, poznáváte ženskost a ženské energie, součástí úkolu může být rodit děti, milovat je, starat se o ně.

 

    Kapitola Kde pramení naše problémy? Již při početí a v prenatálním období nastává ovlivňování emocí budoucího člověka. Myšlenky otce i matky se dostávají do podvědomí dítěte a provázejí jej celý život. Nejdůležitější je harmonický vztah matky se světem. Různé scénáře do nás zapisují i další příbuzní, škola. Jsou zde uvedeny různé příklady těchto scénářů.

 

    Kapitola Zevnějšek: Tajemství ženské krásy je velice jednoduché – muži vidí to, co jim žena ukazuje. Pokud se žena stydí za svůj zevnějšek, nutí muže k tomu, aby si všimli právě toho, za co se stydí.

 

    V kapitole Muž a žena je vysvětlováno, že muž a žena jsou „z různých planet“. Energetické zařízení mužského a ženského těla je protikladné. Právě proto při vzájemné blízkosti či tělesném spojení se obnovují síly, odstraňuje napětí, vymění se nahromaděné náboje a obnoví přírodní rovnováha. U žen je jangová („plusová“) energie uvnitř a jinová („mínusová“) energie ve vnějším obalu. U mužů je uvnitř energie jinová a ve vnější vrstvě jangová. Nesprávné chování, nepochopení typu energie, který nám dala příroda, vytváří poruchy v energetickém obalu.

 

    Muži – jací jsou? Jsou zde uvedeny různé obrazy mužů: Ničitel, Léčitel, Pán, Egoista, Syn, Svatý, Sexuální hračka, Skutečný muž, Potenciální muž.

 

    Ženy. V této kapitole se autorka věnuje stereotypům ženského chování: Matka – dobrodinka, Matka, Generál, Dcera, Mučednice, Strojená slečinka, Otrokyně lásky, Business Woman. Dále jsou zde příklady ženského zevnějšku, kterými ženy působí na muže (kolegyně, referentka, potvora, hétera, něžný motýlek, gejša atd.). Autorka doporučuje si vyzkoušet tyto role včetně převleků a make-upu, považuje je za metody stimulace a směřování mužské energie k realizaci. Čím více rolí má žena v zásobě, tím šťastnější bude její muž.

 

    V kapitole Poslouchejme se navzájem autorka uvádí, že slova znamenají pro ženu hodně, pro muže méně. Ženy mají sklon vztah s mužem „rozebírat“, což je pro muže přímo mučivé a ničí to jejich energii. Autorka také (na více místech knihy) zdůrazňuje, že žena by neměla nutit muže k domácím pracím (ničí to mužovu energii) a také by neměla chtít po muži „doznání“, že pravdu má žena (je to opět boj a ne naslouchání).

 

    City jsou další oblastí, kde je třeba uvědomit si rozdílnost. Ženy by si měly uvědomit, že muži prožívají zoufalé situace mnohem silněji než ženy. Nemoc nebo ztráta zaměstnání jsou pro ně naprosto fatální. To, co žena klidně nese, není vždy v mužských silách.

 

    Za rozvod obvykle mohou oba dva partneři. Žena by si při něm měla uvědomit, že není věc a tedy nemusí nikomu patřit. Dále že není potřeba věnovat dětem více času, než to dělala před rozvodem (není třeba se ospravedlňovat za svá rozhodnutí). Také je třeba pochopit, že je zbytečné snažit se ovlivňovat bývalého manžela a zasahovat mu doživotí.

 

    Názvy dalších kapitol: Vzájemné vztahy (zde mimo jiné rozebírá dávání dárků), Pracovní vztahy (uvedeny jsou příklady „mužných“ žen na pracovišti), Vztah k vlastní sexualitě.

 

    V Závěru vyjadřuje autorka přání, aby kniha vedla k zamyšlení nad sebou a spokojenějšímu životu. Vztah mezi mužem a ženou je věčné téma. Tato kniha by měla vést k zamyšlení nad sebou a svou cestou, k tvoření a proměně svého života.

 

    Existuje mnoho knih na téma muži - ženy. Autorka se chopila tohoto tématu po svém – snaží se pomoci ženám při hledání a pochopení jejich ženství, v tom vidím přínos této publikace. S některými myšlenkami autorky nesouhlasím, bylo by určitě zajímavé diskutovat o tom přímo s ní. Např. tvrzení, že „žena realizuje muže“, mi připadá poněkud zvláštní. To, že žena má nasměrovat muže na cestu vývoje, mi zavání manipulací. Stejně tak teze, že žena je duší rodiny a muž tělem rodiny, je příliš zjednodušená a šablonovitá. Při snaze o řešení problémů autorka zcela opomíjí vliv karmy, který se velmi silně promítá právě v oblasti vztahů, a zůstává tak omezena svou rolí klasického psychologa.

    Přesto je kniha tím nejlepším, co jsem zatím četla na téma „mužsko-ženské energie“, přináší inspiraci pro zamyšlení se nad svou rolí a možnost pochopit lépe některé vztahové záležitosti.

 

JV - prosinec 2011

Zpět
Vytiskni stránku