EEG

    Vzhledem k tomu, že se rád o všem přesvědčím, hledal jsem a našel cestu na provedení měření mozkové činnosti prostřednictvím EEG (elektroencefalograf). Člověk si může namlouvat cokoli, ale když to vidí na měřáku, tak je to přece jenom něco jiného.

    Moje možnosti byly omezené dostupností uvedeného zařízení a tak jsem se dostal pouze na běžné neurologické pracoviště. Špičkový výzkumný ústav by byl rozhodně lepší. Podle technické konstrukce přístroje odhaduji jeho vznik na dobu před deseti až patnácti lety. Tomu zřejmě bude poplatná i jeho citlivost. Programové vybavení bylo uzpůsobeno diagnostickým potřebám neurologie, tedy hledání poruch v mozkové činnosti. Rozsah přístroje byl omezen na pásma delta až beta. Sběr informací zajišťovalo 20 čidel.

     Absolvoval jsem v poloviční časové době klasické neurologické vyšetření, které je zaměřeno na prověření funkčnosti mozkové činnosti se zaměřením na jejich patologie.  Po této stránce jsem byl uspokojen, protože se v činnosti mého mozku žádné dysfunkce neprojevily. S ostatními výsledky to už bylo jiné. Jako jedinou funkční abnormalitu přístroj zaznamenal stejnou frekvenci všech částí mého mozku, tedy v konkrétním případě 11 Hz. Běžně bývá tato frekvence v jednotlivých částech mozku rozdílná, v zadních částech mozku nižší a na čelních lalocích vyšší. V průběhu testu se ukázala ještě jedna anomálie. Při hluboké relaxaci činnost mozku vykazovala stav jako při upadání do spánku. Toto ovšem nebyla pravda a dovolím si tvrdit, že ještě dokážu rozeznat, kdy spím a kdy bdím. Přiznám se, že vědomě usnout mě nenapadlo, rozhodně by bylo zajímavé, jak by na tento stav přístroj reagoval. Po celou dobu jsem byl zcela bdělý a dokázal jsem bez prodlení reagovat na všechny pokyny a provádět veškerou požadovanou činnost. Spánek by se měl mimo průběhu grafu projevit také snížením mozkové činnosti do oblasti théta, což se ale nestalo a mozková frekvence zůstávala stále stejná na 11-ti Hz.

    Zároveň s mozkovou činností přístroj zaznamenával i tep. Jsem poměrně citlivý na projevy různých energií, tedy i elektrického napětí. Proto si v této oblasti dovolím polemizovat s tvrzením obsluhy, že na elektrodách žádné napětí není. Vzhledem k použití kontaktního gelu si nedovolím odhadnout o kolik voltů se jednalo, ale vzhledem ke konstrukci přístroje bych to odhadoval tak na 5V, které jsem pociťoval jako jemné brnění pod elektrodami připevněnými na rukou i na hlavě. Bylo to něco jako když si přiložíte oba póly baterie na jazyk. Mimo to jsem zcela zřetelně pociťoval uzavření obvodu mezi oběma pažemi přes hrudník a tím i přes srdce. Účinky bych přirovnal k elektrokardiostimulátoru, který udržuje činnost srdce na určité hodnotě. Moje srdce se i v naprostém klidu rozbušilo a po celou dobu připojení na přístroj drželo abnormálně vysoký rytmus, který přístroj odečetl jako 95 tepů za minutu. Celý děj jsem vnímal jako nepřirozené „bzučení“ srdce. Po odpojení od přístroje se vše rychle vrátilo do původního stavu.

    Mimo běžné vyšetření jsem si dopřál trochu experimentování. Jeho výsledky byly následující. Hluboká relaxace a stav alfa – klidný průběh grafu a mozková frekvence 11 Hz. Použití Shambaly – výkyv grafu a mozková frekvence 11 Hz. Použití Merkaby – výkyv grafu a mozková frekvence 11 Hz. Subjektivní zvýšení mozkové činnosti do oblasti gama – klidný průběh grafu a mozková frekvence 11 Hz. Intenzivní přemýšlení (spojené s pocitem, že mi mozek vyskočí z hlavy) - klidný průběh grafu a mozková frekvence 11 Hz. Z uvedeného jsem nabyl dojmu, že přístroj stabilizuje mozkovou frekvenci na určité hodnotě obdobně, jako tomu bylo s tepem a jeho možnosti nejsou schopny změny v uvedených oblastech registrovat.

    Celkově mohu konstatovat, že hlavním přínosem popsaného testování bylo seznámení s možnostmi klasického EEG a potvrzení, že netrpím nějakými mozkovými dysfunkcemi. Na potvrzení dosahovaných stavů mozkové činnosti v různých situacích a podmínkách přístroj vzhledem ke svým možnostem vhodný není. Pokud nebude přístroj nové generace dostupný, budeme zřejmě nadále odkázáni pouze na svoje subjektivní dojmy a přesvědčení.

LLV – srpen 2011

Zpět
Vytiskni stránku