CO NÁM TĚLO ŘÍKÁ
aneb
PO STOPÁCH NEMOCÍ

Miroslav Hrabica
Zlín 1997

    Miroslav Hrabica je autorem a současně vydavatelem této knihy zahrnující 187 stran textu. Jak název napovídá, autor se zde zabývá nemocemi z hlediska jejich příčin. Popisuje, jaké dopady mohou mít slova, činy a myšlenky na naše tělo.
 
    V Úvodu Miroslav Hrabica sděluje svůj názor na nemoc. Co vlastně nemoc je, jak ji lze chápat a proč se s ní lidstvo neustále potýká. Vysvětluje, proč byla kniha sepsána.
 
    Další kapitola je nazvána Duchovní příčiny nemocí a slovy autora: pojednává o vlivu lidského myšlení a jednání na vznik nemocí. Podle autora také v této oblasti funguje zákon „akce a reakce“. Svým jednáním, myšlením si přivoláváme určité problémy a onemocnění. Naopak uvědomění si a následná změna nevhodného chování přispívá ke zlepšení zdravotního stavu více nežli náročná léčba.
 
    V následující kapitole Základní chorobné procesy je pozornost věnována příznakům doprovázejícím onemocnění různých orgánů, jako jsou záněty, horečka, poruchy prokrvení či krvácení orgánů, imunitní reakce a také onemocněním rakovinou a alergiemi. Pod jednotlivými obtížemi se můžeme dočíst, jakým jednáním jsme si dané problémy mohli přivodit.
 
    Dále se dostaneme k oddílům knihy, které se týkají jednotlivých částí lidského těla, jsou pojmenovány: Srdce, oběhový a cévní systém; Krev, lymfa, slezina; Dýchací ústrojí; Trávící soustava; Játra a žlučník; Infekční nemoci; Ledviny a močové ústrojí; Pohlavní orgány, prsa; Smyslové orgány; Žlázy s vnitřní sekrecí; Opěrný a pohybový aparát; Nervový systém. Jednotlivé kapitoly jsou dále členěny a rovněž jsou v nich probírány příčiny a důsledky neboli možné následky našeho jednání, vztažené k různým orgánům lidského těla.
 
    Kniha pokračuje částí nazvanou Vznik života, lidský růst, vývoj a smrt, autor se zde zabývá jednotlivými etapami lidského života od doby před početím až po smrt. Podává návod, jak by měl člověk k životu přistupovat, jak by se měl chovat, jaké jsou časté chyby, jichž se ve vztahu k druhým, ale i sám k sobě dopouští. Autor zde zdůrazňuje důležitost období před početím, tedy jak člověk ke vzniku nového života přistupuje a také průběh těhotenství, kdy je nesmírně důležité klidné a láskyplné prostředí rodiny. Za velmi podstatnou myšlenku považuji zmínku o citlivosti malých dětí, od kterých by se mnozí dospělí mohli učit.
 
    V jedné z posledních kapitol s pojmenováním Několik úvah souvisejících s léčbou nalezneme mnoho moudrých rad a ponaučení ať už ve formě příběhů či kratších úvah. V závěrečné části této kapitoly přirovnává autor život k zahradě, v níž jsou lidé rostlinami. V celém oddílu se silně projevuje autorova víra v Boha.
 
    Doslov je opět prodchnut náboženstvím, které zřejmě ovlivňuje život pana Hrabici. Vyjadřuje se zde k procesu vzniku knihy, k inspiraci, kterou v Bohu našel i k Bohu samotnému, díky němuž podle autora samotná kniha vznikla.
 
    Závěr knihy věnuje autor Poděkování.
 
    Součástí knihy je také přehled literatury a samozřejmě také Rejstřík.
 
    Svým obsahem mě kniha velmi obohatila, avšak jako ateistce se mi špatně chápalo silné náboženské cítění, kterým je kniha prosycena. Je však pravdou, že sám autor se v úvodu knihy zmiňuje o Bohu jako o energii (síle), kterou mnoho z nás nazývá jinými jmény, ale podstata zůstává stejná. Pokud vám, stejně jako mně, nesedí náboženství, které knihou prolíná, jednoduše si jej odmyslete. Chce to určitou míru tolerance vůči jinému názoru.
    Knihu považuji za velmi přínosnou a určitě ji doporučuji k přečtení. Čtenář by si však měl uvědomit, že zmíněná tvrzení nelze brát jako dogma, kterým by se měl striktně řídit, ale pouze jako doporučení jednoho z mnoha směrů, kudy se může při hledání příčin problémů vydat. Nejedná se o knihu k jednorázovému přečtení a odložení. Vyplatí se mít ji v knihovničce, kde ji máme stále po ruce, pokud je potřeba do ní nahlédnout.

ŠB – květen 2007

Zpět
Vytiskni stránku