MEZINÁRODNÍ TRÉNINKOVÉ STUDIO SELFFREEING
návod na použití nahrávek - 1


    Naše recenze audio nahrávek se setkala se značným ohlasem, jehož součástí byly i dotazy na nejvhodnější způsob jejich použití. Tento požadavek mě přivedl k sepsání pokud možno snadno a individuálně realizovatelného cvičebního plánu, jehož absolvování vám zajistí dosažení optimálních výsledků. 
Tato problematika mi přišla natolik zajímavá a zároveň závažná, že jsem usoudil, že si vyžaduje ucelenější přístup a že se nedá odbýt jen pár řádky. Navíc většinu uváděných doporučení budete moci použít v mnohem širším měřítku, než pouze v uváděné problematice.
    Uvedený postup je zpracován zejména pro ty z vás, kteří nedělají nic nahodile, ale naopak rádi vědí, jak a proč to dělat právě takto a ne jinak. V praxi se tedy nebude jednat o nahodilé prožívání několika příjemných chvil, ale o dlouhodobou cílevědomou práci, vedoucí k navození trvalé změny, která vám umožní dosažení vyšší kvality prožívání vašeho života. 
    Z důvodu většího rozsahu tohoto návodu jsem se rozhodl jej zveřejnit ve dvou částech. Tímto postupem nesleduji nic jiného, než prověření vaší trpělivosti, kterou při realizaci tohoto cvičení budete určitě potřebovat a pozvolnější vstřebání předkládaných informací.
 
    S nahrávkami můžeme v podstatě pracovat dvojím způsobem. Většina lidí si je zakoupí a pak s nimi pouze koketuje. Poslechne si je jednou, nebo v lepším případě několikrát a pak vše upadne v zapomnění se závěrem, že to stejně k ničemu není. Je to způsobeno nepochopením jejich podstaty a optimálního způsobu jejich použití. Málo kdo pak ví, co od nich může očekávat, a proto v tomto případě chybí i patřičná motivace. Pokud s nimi pracujeme necílevědomě a bez jakéhokoli plánu, nemůžeme dosáhnout ani žádných podstatnějších výsledků.
    Pokud nám však je jasné, jak jako lidé fungujeme a na jakém principu fungují nahrávky, budeme mít představu, co od nich můžeme očekávat a můžeme si stanovit i plán, který nám pomůže vytýčených cílů dosáhnout. V tomto případě však musíme počítat s dlouhodobou cílevědomou prací. Následující řádky vám pomohou dosáhnout právě tento záměr.
 
    Nejdříve si musíme ujasnit, co vlastně chceme dosáhnout. Mezi základní lidské dovednosti můžeme zařadit práci s tělem a myslí. Tělo nám slouží jako nástroj k vykonávání práce ve fyzické oblasti a mysl pro vykonávání práce v oblasti psychické. Pouze zvládání těchto nástrojů nám umožňuje v životě efektivně fungovat. Můžete namítnout, že svoje tělo a mysl už nějaký ten rok používáte a fungují docela dobře. Za normálních okolností si nedostatky v těchto oblastech nedokážeme dostatečně uvědomit, protože je nemáme s čím srovnávat. Jak na tom jsme, zjistíme až v okamžiku konfrontace s konkrétní situací. Takovouto situací může být například poslech zmíněných audio nahrávek, nebo sezení v rámci ŘKM.

    Pokud o svých rezervách v těchto oblastech pochybujete, přesvědčte se sami. Dokážete svoje fyzické tělo, jakoby mávnutím kouzelného proutku kdykoliv a za jakýchkoliv okolností dokonale uvolnit? Dokážete se dle potřeby libovolnou dobu soustředit na konkrétní problematiku, bez toho, aniž by vám utíkaly myšlenky jinam? Dokážete na základě svého přání libovolně měnit pracovní frekvenci svého mozku a měnit jeho kmitočet mezi pásmy beta, alfa, théta a délta? Pokud ano, fungujete optimálně a touto problematikou se nemusíte dále zabývat, pokud ne, bude pro vás přínosné věnovat se této problematice hlouběji.  
    Pochopitelně se můžete zeptat, k čemu vám uvedené dovednosti budou a jak je budete moci použít v běžném životě. Rozhodně nejde o samoúčelnou záležitost a dosažené výsledky plně oceníte, až je budete moci srovnat s původním stavem, který doposud zažíváte.  
    Uvolnění těla velmi dobře využijete zejména při odstraňování únavy, napětí a různých bolestivých stavů. Podstatně tím také zvýšíte jeho výkonnost a odolnost proti povětrnostním vlivům. Dokonalé soustředění využijete například při učení, v zaměstnání, ale i při odpočinku, sledování filmů, divadel, koncertů nebo čtení knih. Stejně tak je ale oceníte při meditační praxi, nebo pobytu v přírodě. Cílené změny mozkové činnosti vám zajistí klidný spánek v jakémkoli prostředí, nebo naopak požadovanou bdělost při řízení auta či náročných situacích. Tyto dovednosti vám rovněž zajistí zlepšení zdraví, snížení energetické náročnosti vašeho života a otevřou vám bránu pro získání dalších dovedností.
    V žádném případě se nejedná o získání nějakých nadpřirozených schopností. Zvládnutím těchto dovedností se však úroveň prožívání vašeho života podstatně zkvalitní. Není to tedy málo, co můžete tímto způsobem získat. Motivace vám tedy rozhodně chybět nemusí.
 
    Nejdříve se tedy seznamte s tím, co k realizaci svého cíle budete potřebovat. Předně to bude pevná vůle a odhodlání několik měsíců každodenně cílevědomě na sobě pracovat.
    Z materiálního zabezpečení budete potřebovat patřičné CD, od něhož vám doporučuji pořídit kopii, kterou budete používat v rámci poslechu. Při intenzivním poslechu totiž může velmi snadno dojít k jeho poškození, či opotřebování a tím i nabourání vašeho cvičebního plánu. V praxi pochopitelně nemusí jít o CD, ale jeho obsah si můžete přehrát i na magnetofonovou kazetu, nebo do MP3 přehrávače. Všechny varianty jsme prověřili jako plně funkční. Důležité je pouze zachovat kvalitní stereofonní poslech.
    Dále budete potřebovat zařízení, na kterém budete záznam přehrávat, a vhodná, pokud možno kvalitnější, sluchátka.
    Zbývá už jenom vhodný prostor, kde můžete nerušeně strávit zhruba hodinku svého času denně. V této oblasti doporučuji předem počítat s následnými požadavky na změnu místa a času, o kterých se dočtete dále.
 
    Pravděpodobně se vám doba třech měsíců na jednu nahrávku bude zdát být příliš dlouhá. Proč tedy minimálně tři měsíce? Z neurologického hlediska se jedná o dobu, kterou náš mozek potřebuje k tomu, aby trvale změnil svoje stávající propojení a tím měl dosažený výsledek trvalou hodnotu. Z toho vyplývá, že v tomto ohledu nic neuspěcháte. Určitě to bude klást nároky na vaši trpělivost, ale pokud tyto dovednosti přirozeně neovládáte, tak to opravdu rychleji nejde.
    Většina z vás už určitě absolvovala různé semináře a kurzy, kde vám bylo řečeno, že jste byli k něčemu inicializováni a od této doby vám to už bude stále fungovat. Ve skutečnosti se pak ale většinou ukázalo, že tomu tak není. Bylo to proto, že se jednalo o nový stav, který vám nebyl vlastní a na jehož dosažení bylo třeba dále pracovat. K tomu jste ale nedostali žádný konkrétní návod. Proto také časem tato dovednost zákonitě odezněla.
 
    Další otázkou zůstává vhodný čas, kdy se budete této aktivitě věnovat. Osobně doporučuji ranní dobu, kdy ještě ostatní členové rodiny spí a nebudou vás rušit. Důležitým faktorem je zejména to, že jste po noci zklidněni a ještě jste nepropadli každodennímu shonu. Pokud budete argumentovat tím, že by to muselo být moc brzo, tak vězte, že je to jenom výmluva. Sám se věnuji obdobným činnostem od čtvrté hodiny ranní a nevidím v tom žádný problém. Obavy z přílišné únavy a nevyspání nejsou v tomto případě na místě. Nejedná se totiž o nikterak namáhavou činnost a její výsledek na váš organismus je obdobný, jako kdybyste spali. Když jsem kdysi četl, že pro meditaci je nejvhodnější právě tato hodina, tak jsem autora považoval za blázna a jeho doporučení se mi v mém případě zdálo být zcela nerealizovatelné. Vlastní praxe mě však přivedla časem ke stejnému závěru. Doufám, že vám nemusím připomínat, že i v této hodině jako nejvhodnější považuji probuzení bez budíku. Zajistíte si tím řádné ukončení spánkového cyklu a zároveň se tím vyhnete nepochopení a nevraživosti rodinných příslušníků, kteří v té době budou chtít zcela jistě ještě spát. 
    Před tím, než přistoupíte k vlastnímu cvičení, doporučuji vykonat ranní hygienu a krátce si fyzicky zacvičit. Tím si zajistíte dostatečnou bdělost. Význam krátké rozcvičky rozhodně nepodceňujte, jejím prostřednictvím rozproudíte energii v těle a docílíte zvýšení svalového napětí, které vám umožní lépe vnímat navození pocitu svalového uvolnění, ke kterému bude v průběhu meditace docházet.
    Každopádně doporučuji cvičení provádět vsedě. Pokud zrovna nevyznáváte nějaké orientální praktiky a upřednostňujete klasický západní styl sezení, dbejte na vzpřímené držení těla. Ležérně pohozené tělo se sice na první pohled může zdát být pohodlnou polohou, ale k našemu účelu není rozhodně nejvhodnější. Ruce mějte položeny volně na stehnech, dlaněmi vzhůru, to vám zaručí správné držení ramen a větší příliv energie. Dále doporučuji nohy pokrčit tak, aby v kolenou zaujaly tupý úhel, který vám pomůže omezit případné nadměrné napětí ve stehnech. Správné zaujetí této polohy poznáte podle toho, že vám tato poloha neumožní přímo vstát. Polohu v leže nedoporučuji, protože ji má většina z nás ztotožněnou se spánkem a zejména v ranních hodinách byste při cvičení usínali. Argument, že to nevědomí stejně přijímá, považuji sice za pravdivý, ale v tomto konkrétním případě, který vyžaduje bdělou pozornost, ne za opodstatněný. Lepších výsledků rozhodně dosáhnete, pokud své činnosti budete věnovat vědomou pozornost. 
    I když dýchání není v průběhu cvičení věnována žádná zvláštní pozornost, je dobré dodržet základní pravidla. Dýchat nosem a do břicha. Dýchání při tom musí být hluboké a uvolněné.
 
    Pokud budete mít pochybnosti o přínosnosti nahrávky, učiňte jednoduchý pokus. Proveďte meditaci několikrát s nahrávkou a pak si ji zopakujte bez tohoto doprovodu. Uvidíte, že přínos bude opravdu patrný. Zřejmě se vám bude zdát, že vaše předcházející úsilí k ničemu nebylo a jste opět na začátku. Obdobně se pravděpodobně budete cítit při každé změně prováděné v rámci jednotlivých fází nácviku. Nic si z toho nedělejte, je to tak přirozené. I když v podstatě děláte stále jedno a to samé, vaše práce se řídí zásadou „od jednoduššího ke složitějšímu“. Každá další fáze cvičení s sebou přináší vyšší kvalitu a tedy i potřebu zvládat náročnější podmínky.

LLV - únor 2006

Zpět
Vytiskni stránku