/************************************OBRAZEK*************************************/>
/************************************OBRAZEK_KONEC*******************************/>
/************************************TEXT***********************************/>
Autor knihy pochází z USA a je jedním z nejrenomovanějších laických meditačních učitelů, který více než dvacet let vede meditační kurzy po celém světě.
První, co mne na knize upoutalo, je zcela odlišný přístup k buddhistické problematice. U většiny knih s touto tématikou jsme zvyklí na východní způsob prezentace, který je běžnému čtenáři hůře přístupný. Goldsteinovo podání je západní a tudíž daleko přijatelnější a pro nás srozumitelnější. Také z něj mám dojem větší volnosti a postrádám v něm klasickou ortodoxnost. Díky těmto skutečnostem se kniha čte neobyčejně lehce. Předkládané pravdy mají všeobecnou platnost a tak se klidně obejdou bez nálepky buddhismu. Stejně tak dobře je můžeme zařadit do oblasti všeobecné psychologie nebo duševního zdraví.
V první kapitole se stručně a srozumitelně seznámíme se základy buddhismu. Ve druhé kapitole se dozvíme, jak prakticky provádět meditační cvičení. Ve třetí kapitole dostaneme návod, jak pracovat s jednotlivými stavy mysli a jak se vypořádat s problémy, které nám tyto stavy přináší. Ve čtvrté kapitole autor řeší otázky Ega, Jáství a osobnosti z buddhistického pohledu, který je diametrálně odlišný od pohledu západní psychologie. V šesté kapitole rozebírá velmi srozumitelným způsobem problematiku karmy.
Kniha je napsána velmi srozumitelnou formou. Seznamuje se
základy filosofie buddhismu, ale zároveň ukazuje i příčiny našich
životních problémů a ukazuje cesty, jak svůj současný stav zlepšit.
Knihu považuji za velmi hodnotnou a proto ji mohu pouze doporučit.
/************************************TEXT_KONEC***********************************/>