Bezdrátové technologie
Na rozdíl od možnosti ovlivnit zavadění technologií 5G, používání technologií WiFi a Bluetooth je vesměs v našich rukou. Jde pouze o výměnu našeho zdraví za větší osobní pohodlí. Tyto technologie jsou přitom stejně, ne-li víc nebezpečné než samotné 5G. Jedná se totiž o bezdrátové technologie v našem bezprostředním okolí. Jde o bezdrátové připojení téměř všech komunikačních, diagnostických a audio zařízení v našich domácnostech. Všechny tyto energie dlouhodobě negativně působí na naše tělo a zejména na náš mozek a tím i na naši psychiku.
V přírodní oblasti je zapotřebí zmínit kosmické a sluneční záření, které i přes ochranný vliv Van Allenových pásů dopadá na povrch Země. Velikost tohoto záření se mění v závislosti na slunečním cyklu a poloze sluneční soustavy ve vesmíru. Množství tohoto záření pochopitelně nemůžeme nijak ovlivnit. Můžeme se před ním pouze nějakým způsobem pasivně chránit.
Elektromagnetické vlnění nejsou jenom vysoké kmitočty. Jsou to i silové rozvody, kde je jejich vyzařování závislé na jejich proudové zátěži. Zásadní vliv v této oblasti mají elektrické zásuvky, které bychom neměli mít ve své blízkosti. Dále je zapotřebí zmínit rádiové a televizní vysílání, u kterých se v rámci digitalizace zvyšoval jejich provozní kmitočet. Tuto škálu doplňuje vysílání radiových stanic a složek IZS (integrovaného záchranného systému – policie, hasiči, zdravotníci). Množství tohoto záření můžeme opět pouze těžko ovlivnit. Jako protiopatření si můžeme představit předělání elektrických rozvodů, nebo se přímo zříct elektřiny. V ostatních oblastech nám může pomoci pouze přestěhování do méně exponovaných prostorů.
O škodlivém působení vysokých kmitočtů svědčí i US patent z roku 1989 na pulzní energetické zbraně pracující v rozmezí 1-10 GHz. Pro porovnání uvádím u jednotlivých technologií jejich pracovní kmitočty.
WiFi
Většina z nás si nedovede představit jiný způsob připojení jednotlivých zařízení v domácnosti na internet než bezdrátové WiFi. Tyto energie jsou přitom značně intenzivní. I když je sami nepoužíváte, tak jich v rámci bytovky ve svém bytě najdete hned několik od svých sousedů. Proto uvedu alespoň pár základních dat této technologie. WiFi routery většinou pracují v pásmech 2,4 a 5 GHz s přenosovými rychlostmi 574 Mbit/s a 6-2 402 Mbit/s (EMF). Jedná se o pulzně modulované elektromagnetické záření, které mimo jiné přímo ovlivňuje náš mozek. Mimo vysokofrekvenční záření vyzařují i energie s nízkou frekvencí (ELF), které se pohybují v rozmezí od 3 do 30 HZ. Tento rozsah se překrývá s pracovními frekvencemi našeho mozku. Nejzávažnější je trvale pulzujících 10 Hz, které zajišťují trvalé připojení zařízení. V této souvislosti je zapotřebí si uvědomit, že touto technologií jsou dnes pokryta všechna veřejná místa, dopravní prostředky, restaurace, cukrárny, ale i sportoviště.
Co
s tím
můžeme udělat? Předně doma vypnout WiFi zařízení a tuto
technologii
nepoužívat. Lze ji nahradit kabeláží ethernet. Dále se, pokud
možno vyhýbat
prostorám, které jsou touto technologií pokryty.
Bluetooth
Samostatnou bezdrátovou technologií je Bluetooth. Nebudu se zabývat historií této technologie a omezím se pouze na aktuální verzi Bluetooth 5.1. Přenosový kmitočet 2,4 GHz přenáší 79 radiových kanálů o šířce 1 MHz. Bluetooth mezi nimi přeskakuje až 1600× za sekundu, a udržuje tak stabilitu signálu. Dosah této technologie činí až 240 m ve volném prostředí a až 40 m v interiéru. Tato technologie je v současnosti velmi rozšířená. Používá se na spárování zařízení s komunikační základnou. Například mobilní telefon s automobilem, chytré hodinky s mobilním telefonem, sluchátka s mobilním telefonem a podobně.
Jako
obranu
je možno pouze přestat používat zařízení s Bluetooth
technologií a v případě
potřeb ji nahradit drátovým připojením.
Modré světlo
Z důvodu finančních úspor a vlivem trhu většina z nás používá led osvětlení. Málokomu z nás však dochází jeho škodlivost pro náš organismus. Tento druh osvětlení a obrazovky vyzařují modré světlo, které má nejkratší vlnovou délku a největší energii. Modré světlo tvoří jednu třetinu viditelného světelného spektra. Frekvenci tohoto světla činí kmitočty v rozmezí 400 – 500 nanometrů.
V této
souvislosti
je možno omezit svůj pobyt před monitory a obrazovkami. Klasické
led osvětlení je možno za vynaložení vyšších finančních nákladů
nahradit plno
spektrálním osvětlením.
Chytrá domácnost
Dále sem můžeme zařadit chytré technologie v rámci domácnosti. Používání uvedených zařízení, je pouze na nás.
Mimo to na nás působí i další zařízení, jejichž používání můžeme pouze těžko ovlivnit. Mezi ně patří všechny druhy na dálku odečítaných měřících přístrojů jako jsou vodoměry, elektroměry a indikátory vytápění. Například Elektronický indikátor topných nákladů s rádiovým přenosem Techem pracuje na frekvenci 868,95 MHz o výkonu 3–5 mW při délce jednoho telegramu 8 ms. (zařízení je v provozu nepřetržitě, četnost jednotlivých telegramů výrobce neuvádí).
Zde
je
dobré se alespoň části těchto technologií pokud možno vzdát.
Na působení všech těchto zařízení je zapotřebí se dívat ve vzájemném kontextu. Pokud máte zájem zjistit víc o tom, co všechno na vás ve vaší domácnosti působí, můžete se podívat například na internetové stránky zde, zde a zde. Tyto energie si můžete nechat i profesionálně změřit.
Lékaři rádi říkají, že vysoký tlak je tichý zabiják. Já si dovolím tento výrok parafrázovat na to, že elektromagnetické vlnění je tichý zabiják. Pokud se mu už díky nenasytnosti mocných nemůžeme zcela vyhnout, bude dobré, když v rámci svých možností jeho působení alespoň co nejvíc omezíme.