5G
Toto téma by si zasloužilo mnohem obsáhlejší zpracování. Vzhledem k jeho značnému rozsahu toto zamyšlení omezím na uvedení konkrétních faktů a aktuálních změn v této oblasti. Po jednotlivých oblastech je rozdělím na více dílů.
Na fotografii můžete vidět aktuální vzhled základních stanic společnosti Vodafone. Větší antény slouží na přenos 2G a menší anténa na přenos 5G.
Bez většího zájmu veřejnosti probíhá příprava na zavedení technologie 5G. Pozornost obyvatel je odváděna válkou na Ukrajině a různými politickými skandály. Proto mají technologické firmy dostatek klidu na svoji práci. V současnosti je vše připraveno a čeká se pouze na obměnu zařízení koncových uživatelů.
U jiného provozovatele můžete vidět například tento vzhled antén.
Na našem území je ještě stále provozována přenosová síť 2G, která slouží k realizaci hlasových hovorů a zasílání SMS. Tuto síť využívají zejména staré, tlačítkové telefony, které novější technologie nepodporují. Tato technologie byla poprvé zavedena v roce 1991 ve Finsku. Tato síť u nás pracuje na kmitočtu 2,1 GHz. Její rychlost je maximálně 20kbit/s. Ve světě je tato síť postupně rušena od roku 2017. U nás má být provozována minimálně do roku 2028. Její zrušení bude znamenat výměnu stávajících tlačítkových telefonů. Obdobně je tomu při přechodu ze 4G na 5G, kdy budou muset být nahrazeny stávající telefony jejich novou generací.
Nový vzhled pouličního osvětlení.
Při výměně pouličního osvětlení se můžete setkat s tímto vzhledem. Výrobce ve svých technických datech nijak blíže nespecifikuje kupolku nad svítidlem. Její existenci odbývá termínem „senzor provozního napětí 230V“. Tento druh osvětlení je několikanásobně dražší než osvětlení „bez tohoto „senzoru“. Jedná se tedy o cenově dost náročný „senzor“. Provozovatel se k němu na dotaz vyjádřil, že se jedná o technologii, která mu umožňuje na dálku ovládat každé světlo zvlášť. Toto zdůvodnění rozhodně nepovažuji za věrohodné. Dle mého názoru se spíš jedná o přípravu na přechod k technologii 5G. U nového pouličního osvětlení mají celkové úspory nákladů na energii tvořit až 70%. Odběr elektrické energie je tedy podstatně nižší než u původního osvětlení. V tomto případě z elektrikářského hlediska rozhodně nedává smysl množství nově osazených rozvaděčů na rozvodech pouličního osvětlení. Když k tomu připočteme informační rozpory mezi výrobcem a provozovatelem, tak by nás tyto skutečnosti měly přivést k zamyšlení.
Vodafone ke konci minulého roku uvádí pokrytí okolo 95%.
Technologie 5G byla poprvé zavedena v roce 2019 v Jižní Koreji. Technicky navazuje na síť 4G, umožňuje vyšší přenosovou rychlost a podstatně snižuje dobu odezvy. Přenosová rychlost je uváděna 20 Gbit/s, odezva jednotky řádově milisekundy. Přenosová frekvence 30-300 GHz má menší dosah, a proto vyžaduje zřízení většího počtu přenosových buněk (decentralizaci sítě). V praxi mají být využívána zejména tři komunikační pásma 24,25-27,5 GHz, 40,5-43,5 GHz a 66-71 GHz. Plán předpokládá až milion připojených zařízení na jeden čtvereční kilometr. Do konce roku 2025 má tato síť pokrýt 65% světové populace. U nás tuto síť zavádí Vodafone, T-Mobile a O2. Jejich sítě jsou provozovány v pásmu 700 MHz a 3,5 GHz. Jak vidíte, tak se zdaleka nejedná o kmitočty, na kterých má být síť 5G provozována. V této souvislosti je ještě zapotřebí zmínit 20 000 satelitů na nízkých oběžných drahách, které mají technologií 5G pokrýt celý povrch Země. Frekvenční pásma technologie 5G jsou v současnosti používána v zařízeních zbraňových systémů. V této souvislosti bychom se měli zamyslet, jestli zvýšené parametry této sítě skutečně pro svůj život potřebujeme. O zdravotních dopadech této technologie se zmíním v některém z příštích námětů k zamyšlení.