„Pokud můžeš něco změnit, udělej to hned.
Pokud něco změnit nelze, netrap se tím.“
Čínské přísloví
Ve své praxi se velmi často setkávám se řešením nejrůznějších individuálních problémů. Jeden problém je však pro převážnou většinu klientů společný. Tím problémem je schopnost přijímat změny. Tyto změny mohou být jak vnitřní, tak vnější. Vzhledem k tomu, že se dnešní téma dotýká nás všech, budeme se v tomto případě zamýšlet nad změnami vnějšími. V této souvislosti je pro nás důležitá naše míra všímavosti. Ta u většiny lidí není příliš velká a svým životem prochází naprosto nevšímavě. Proto na jednotlivé dílčí změny, které podstatným způsobem mění náš život, nejsou schopni nijak reagovat. V esoterické oblasti se v této souvislosti mluví o principu vařené žáby. Tímto způsobem postupně přijímáme navozované změny, jejichž výsledek bychom v jejich souhrnu nedokázali najednou přijmout. Proto bychom se měli proti každé z těchto dílčích změn ve svém vlastním zájmu jednoznačně postavit a důrazně je odmítnout.
Všichni jsme celé svoje životy prožili v rámci jednoho společenského systému. Můžete se proti tomu ohradit tím, že tu přece byl kapitalismus a socialismus, dva naprosto rozdílné společenské systémy. Pokud se však na ně podíváte blíž, zjistíte, že se jednalo jenom o jakési divadýlko pro veřejnost. Tím rozhodujícím společenským systémem, který po celou dobu ovlivňuje naše životy a přivedl nás až do současné krize, je židokřesťanská kultura. Pokud se začnete pídit po jejích kořenech, budete zřejmě dost překvapeni. Její historie totiž sahá mnohem dál do minulosti a rozhodně nezačíná ukřižováním Ježíše Krista. Tato cesta poznání je značně dobrodružná a proto vás o ni nechci ochudit a doporučuji vám ji postoupit. Není totiž důležité, co se nám předkládá na odiv, třeba v podobě zástěrky lásky a desatera, ale důvod pro který tato kultura vznikla a byla mezi lidmi rozšířena.
I samotní organizátoři tohoto systému již došli k tomu, že se tento systém dostal na hranici svých možností a proto je zapotřebí jej změnit. Po současné krizi určitě nebude nic, tak jak bylo dřív. Určitě bychom v to neměli doufat. Spíše bychom se měli připravit na změny, které v letošním roce nastanou. Pokud tyto změny nenavodíme v náš prospěch my sami, navodí nám je někdo jiný v náš neprospěch. Každopádně se těmto změnám nebudeme moci vyhnout a budeme se s nimi muset nějak vypořádat. K tomu vám přeji pevné nervy a hodně rozhodnosti.
„Všechno má svůj čas.
Když vajíčko otevřeme zvenku, je to konec života.
Když se vejce otevře zevnitř, je to projev vnitřní síly.“