/************************************NADPIS***********************************/>
Celostní vidění
/************************************NADPIS_KONEC*****************************/>
Dlouhá léta jsem se o problematiku zraku a vidění vůbec nezajímal. Měl jsem totiž naprosto dokonalý zrak a tak jsem si možné problémy s ním vůbec nepřipouštěl. Jak šel čas a přibývala léta, zejména od doby, kdy vykonávám zrakově namáhavou práci, začaly se pozvolna projevovat problémy s viděním. Nejprve jsem jim nevěnoval pozornost, ale když přerostly do stádia, kdy mně začaly omezovat v běžném životě, začal jsem hledat způsoby možného řešení. Oficiální přístup očních lékařů, kteří mně sugestivně přesvědčovali, že není jiné východisko, než nasadit brýle, případně postoupit laserovou operaci, mně rozhodně neuspokojovalo. Jejich prognóza, že se už budeme scházet každý rok, tak jak se mi bude zrak neustále zhoršovat, mě utvrdila v mém přesvědčení, že touto cestou jít nechci. Jsem-li schopen se alternativní cestou postarat o ostatní oblasti mého zdraví, určitě to půjde i v oblasti zraku.
Pokud se domníváte, že vás se tento scénář netýká, mohu vás ujisti, že poměrně brzo přesvědčíte o opaku. Dnešní život je mnohem náročnější na zatěžování zraku než tomu bylo v minulosti. Z tohoto důvodu se problémy se zrakem začínají přesouvat z oblasti důchodců do oblasti pracovně produktivních osob. Tento trend se podle všeho bude dále zrychlovat a tak se brzo dočkáme, že se s těmito problémy budou setkávat již mladiství nebo dokonce děti. Většina lidské populace tedy v dohledné době bude mít problémy se svým zrakem. Proto se domnívám, že je více než záhodno se této problematice náležitě věnovat.
Z těchto důvodů jsem začal studovat problematiku očí, která se postupně rozšiřovala do problematiky zraku a vidění jako takového. Na problematiku fyzických orgánů se postupně začala nabalovat problematika stravy, osvětlení, sportu, psychiky a nakonec i duchovna. Ze zdánlivě jednoduchého problému se vyklubala ta nejrozsáhlejší problematika, s jakou jsem se doposud setkal. Kromě vlastního studia jsem zkoušel štěstí i na různých kurzech a seminářích, jejichž úroveň a účinnost byla značně rozdílná. Postupné zhoršování zraku se mi na rozdíl od mích kolegů v práci alternativními metodami podařilo ne jenom zastavit, ale v rozporu s tvrzením očních lékařů i zlepšit. Při tom jsem si uvědomil následující základní skutečnosti.
Okolní svět a způsob našeho života na náš zrak klade stále větší nároky a tak se s touto problematikou spíše dříve než později setká převážná většina lidí.
V oblasti oficiální oční medicíny, která problémy se zrakem neřeší, ale pouze koriguje jejich projevy, nemá cenu hledat skutečnou pomoc.
Jednotlivé alternativní směry se ukázaly být neúplné a řešení problému s viděním jejich cestou málo účinné a zdlouhavé. Jejich účinnost a její míra se projevuje podle toho, do jaké míry se příčina problémů s viděním nachází v jejich oblasti.
Pokud chceme být zdrávi a dobře vidět, nemáme jinou možnost než péči o svůj zrak vzít do vlastních rukou.
Z těchto důvodů jsem se na základě svých zkušeností rozhodl vytvořit vlastní koncepci postupů směřujících ke zlepšení zraku.
Vzhledem k rozsáhlosti a náročnosti problematiky vidění je vhodné tuto problematiku rozdělit do několika oblastí.
Z metodologického hlediska se jedná o předání potřebných informací, které pro nápravu a péči o svůj zrak potřebujeme znát. Nejde ani tak o to, že by tyto informace nebyly dostupné, ale jejich samostatným vyhledáváním ztratíte spoustu drahocenného času. Na semináři předávané informace tvoří nezbytný základ, který je zapotřebí znát a v praxi naplňovat. V této oblasti je poměrně obtížné oddělit zrno od plev a vytřídit třeba mnohdy i zajímavé informace od těch nezbytně nutných.Při vyhodnocování informací při tom hraje důležitou roli osobní znalost dané problematiky. Pokud tento výběr neuděláme, nadbytek informací nás zbytečně zatěžuje a rozptyluje naši pozornost. Účast na semináři vám tedy zajistí efektivní přísun potřebných informací.
Druhou oblast tvoří různá cvičení a opatření, která je zapotřebí prakticky vykonávat. Zde se jedná zejména o složitost těchto postupů, ze kterých jsem vybral ty nejúčinnější, ale jednodušší, méně nákladné a snáze realizovatelné. Rozdíl v porovnání s přístupy jiných autorů je v této oblasti zejména v komplexnosti používaných postupů a pokrytí všech hlavních oblastí, které kvalitu našeho vidění ovlivňují. Najdete zde pochopitelně dlouhodobě osvědčené cviky a postupy, které se v alternativní oblasti běžně používají. Účast na semináři vám umožní seznámit se s nimi a prakticky vyzkoušet účinné postupy ve všech potřebných oblastech.
Absolvováním semináře pro vás problematika vidění rozhodně nekončí, ale naopak začíná. Proto třetí oblast tvoří konkrétní návod a podpora pro samostatnou práci každého zájemce. V praxi jsem totiž narazil na to, že právě tato oblast dělá lidem největší problémy. Prvotní nadšení a elán postupně odchází do´vytracena a s ním i dosažené výsledky. Na semináři obdržíte konkrétní tréninkový plán, který vám umožní dodržovat doporučený postup a zároveň mít kontrolu o jeho plnění.
Dalším možným pohledem na rozdělení problematiky vidění je její obsah.
V prvním semináři se máte možnost seznámit se všeobecnou oblastí vidění. Patří sem vlivy, které ohrožují náš zrak, všeobecná doporučení jak těmto vlivům čelit a konkrétní cvičení a postupy směřující ke všeobecnému zlepšení vidění.
Druhý seminář obsahově bezprostředně navazuje na první část. Proto jeho absolvování bez prvního semináře není možné. Jeho obsahem jsou oční vady. Patří sem příčiny vzniku těchto vad, způsoby jejich korekce klasickou medicínou a alternativní způsoby nápravy jejich příčin.
Třetí seminář obsahově bezprostředně navazuje na druhou část. Proto jeho absolvování bez druhého semináře není možné. Jeho obsahem je problematika očních nemocí. Patří sem zejména šedý, zelený zákal a makulární degenerace. Patří sem příčiny vzniku těchto očních nemocí, jak k nim přistupuje klasická medicína a jaké jsou možnosti jejich alternativní léčby.
Čtvrtý seminář obsahově bezprostředně navazuje na předcházející semináře. Proto jeho absolvování bez prvních tří seminářů není možné. Seminář je zaměřen na praktické postupy zaměřené na zlepšení zraku. Tento seminář je určen zejména pro ty, kteří mají problémy získané poznatky uvést do každodenní praxe. Jedná se tedy o jakýsi nácvik tréninkového plánu. Přínos z něho budou mít ale i ti, kteří si chtějí svůj zrak intenzivně procvičit.
Pátý seminář je určen těm, kteří absolvovali předcházející semináře, přesvědčili se, že získané informace a prováděné postupy jsou pravdivé a funkční, ale nejsou dostatečně spokojeni s pokrokem, kterého při samostatném cvičení dosáhli. Jedná se o týdenní intenzivní procvičování zraku v přírodě. Jeho obsahem je i dieta vhodná pro podporu a očistu zraku a orgánů s ním souvisejících. Náplň semináře je doplněna o náročnější a specifické praktiky na které nebylo v předcházejících seminářích dost prostoru. Volný čas je vyplněn besedami s tématikou zaměřenou na duchovní rozvoj, v jejichž průběhu se najde i prostor na výměnu individuálních zkušeností. Seminář je tedy určen především pro ty, kteří chtějí pro svoje zdraví a zrak něco udělat a dosáhnout v této oblasti výrazného pokroku.
Uvedený cyklus seminářů není určen pouze pro ty, kteří se svým zrakem již mají nějaké problémy, ale doslova pro každého kdo má oči. Je totiž mnohem snazší oslabení zraku či jeho poškození jeho správným používáním předcházet, než odstraňovat již způsobené důsledky. Všeobecně totiž platí, že čím jsou problémy větší a dlouhodobější, tím pomalejší bude váš pokrok při jejich odstraňování a tím více úsilí, času a trpělivosti budete muset této problematice věnovat. V průběhu seminářů se také stává, že v rámci jeho průběhu účastníci zjišťují, že se u nich již lehké příznaky očních vad nebo nemocí začaly projevovat a ve shonu běžného života jim doposud nevěnovali pozornost. Proto je lepší začít dříve než se problémy projeví.
Vzhledem ke komplexnímu pojetí problematiky vidění lze snadno změněný přístup ke svému zraku rozšířit na celé fyzické tělo, ale i psychický stav. Tím pochopit základní aspekty našeho bytí a najít případy jejich porušování. Dojít tak poznání, že si za všechny svoje problémy můžeme pouze sami. Stejně tak jak nám je nezapříčiňuje nikdo zvenčí, tak nám od nich nikdo ani nemůže pomoci, tuto práci musí udělat každý sám za sebe. Ve finále to může motivovat změnu svých postojů k sobě samým a touhu stát se zdravými a svobodnými lidmi.
LLV – červenec 2012
/************************************TEXT_KONEC***********************************/>