/************************************NADPIS***********************************/>
Ledvinová očista
/************************************NADPIS_KONEC*****************************/>
Melounová dieta slouží k očistě ledvin. Pokud chcete začít s půsty, zřejmě dojdete k tomu, že pokud nechcete mít při půstu potíže a problémy, váš organismus potřebuje projít hloubkovou očistou. Dále je melounová očista ledvin důležitá při problémech s viděním, zejména krátkozrakosti, u které často bývá jednou z hlavních příčin špatný stav ledvin.
V těchto očistných technikách vycházíme hlavně z knížek a doporučení Mudr. Vilmy Partykové. Dle jejích doporučení je melounová očista pátým krokem k dokonalé očistě organismu. Před touto očistou by tedy měla předcházet očista střev, očista od nevhodných střevních mikroorganismů, poté očista jater a žlučníku a očista kloubů. Rovněž Gennadij Malachov uvádí ve svých knížkách požívání melounu jako jednu z možností očisty ledvin. Podstatou této očisty je vícedenní konzumace melounu a tmavého chleba.
V dnešní době jsou módní různé diety s melounem, ale jejich cílem bývá zhubnutí (často však následované známým jo-jo efektem, kdy po držení diety se zase rychle vracíte na původní či vyšší váhu). Nám však nejde o dietu, ale o očistu organismu.
Meloun je zelenina – i když je sladký, nachází se v něm pouze cca 8 – 13 % cukru. Obsahuje velké množství vody (až 91%) a kupodivu také vlákniny. Dobře zasytí, má hodně vitamínů a minerálních látek (železo, hořčík, jód, draslík, selen, zinek, vápník), obsahuje kyselinu listovou. Na organismus působí očistně i díky množství antioxidantů. Meloun dokáže čistit drobné ledvinové a močové kaménky.
Doporučení k praktikování této diety je jednoduché: Když máte hlad, dejte si meloun. Když máte větší hlad, dejte si tmavý chléb. Kdykoli máte hlad, dejte si meloun nebo chléb. Obě potraviny můžete pravidelně střídat, nebo je jíst pohromadě. Pokud máte žízeň, pijte čistou vodu. Doba dodržování této diety: 7-10 dní.
K vyzkoušení této očisty jsme zvolili měsíc červenec, kdy už jsou k dostání pěkné zralé melouny. V původním návodu k očistě jsme nenalezli žádná doporučení ohledně množství, takže když jsme s touto dietou začínali, nedovedli jsme odhadnout, kolik toho vlastně sníme. Zjistili jsme, že na jednu osobu a den je třeba počítat s půlkou až třemi čtvrtinami většího melounu (cca 1,5 kg čisté dužniny) a s jedním balíčkem plátkového tmavého chleba.
Vyzkoušeli jsme i jiný meloun než klasický vodní meloun (žlutý, Galský). Sice jsme potěšili chuťové buňky, ale pro zažívání je těžší a má méně vody. Z tohoto důvodu jej spíše nedoporučujeme.
Ohledně chleba zřejmě sami zjistíte, že běžné tzv. tmavé chleby (např. Penam, Delta) mají nízkou kvalitu a v ústech vám připadají jako lepidlo. Po dobu očisty jsme kupovali tmavý celozrnný chléb bez éček a konzervačních látek (balení 6ks obdélníkových plátků) vyrobený v Německu. Konzumaci tmavého chleba jsme střídali s vlastními plackami z naklíčené pšenice (viz červnový příspěvek „Nekynutá obilná placka“). Vlastní placky nám připadaly nejchutnější, navíc si můžete přesně ohlídat, aby v nich byla jen špetka soli nebo žádná sůl. Občas jsme si jako „zákusek“ dali Tasovské placky. Jsou to suché vaflové placky z celozrnné pšenice se semínky a kmínem, také bez konzervačních látek, dají se koupit ve zdravé výživě. Ale pozor – jsou mírně solené a pouze z pšenice, takže rozhodně je nepoužívat jako jediný typ chleba.
Velkou pečlivost je třeba věnovat výběru melounu. Doporučujeme meloun tmavě zelený, který je chutnější a má tenčí slupku než meloun pruhovaný. Prvním kritériem je vnější vzhled – neměl by být mechanicky poškozený. Na každém melounu najdete žluté místo (to je ta část, kterou ležel na zemi), a toto místo by mělo být co nejmenší. Pokud je velké, nevyzrálá část zasahuje až do dužniny a činí ji nekonzumovatelnou. Vyzrálost melounu zjistíte poklepem, což vyžaduje trochu zkušenosti. Při plné vyzrálosti se dužnina začíná oddělovat od slupky, a tedy čím je zvuk dutější, tím je meloun zralejší. K výběru správného kousku můžete použít i intuici nebo komunikaci s melounem.
Průběh očisty probíhal hladce a nenarazili jsme na žádné potíže. Druhý a čtvrtý den jsem pociťovala lehkou nevolnost, jejíž příčinou byla zřejmě nějaká aktivita žlučníku (moje osobní záležitost). V ledvinách ani moči jsme nic nepozorovali, ale faktem je, že nemáme ani písek, ani kaménky a naše ledviny jsou v dobrém stavu. Dle mého pozorování je dalším efektem této diety očista žlučníku, což se mi potvrdilo při dalším třídenním půstu, kdy téměř zmizely mé předchozí nevolnosti. Doprovodným efektem je jasně červená stolice, což ukazuje na to, že meloun má kromě vody poměrně hodně vlákniny.
Melounovou očistu můžeme po našich zkušenostech rozhodně doporučit. Její dodržování není náročné, člověk nemá pocit hladu, ba naopak si radostně dopřává docela dobré věci. Meloun kupodivu stále chutná a pokud prostřídáte několik druhů kvalitního tmavého chleba, nepřejí se ani chléb. Je pravda, že tato strava vám po týdnu začne připadat poněkud jednotvárná a člověku se začíná stýskat po pestrosti jiného ovoce, ale při troše disciplíny to není problém.
Po celou dobu jsme pociťovali lehkost, mírně zvýšenou vitalitu do života a dobrou náladu. Jedinou nepříjemností je snad pouze shánění kvalitních zralých melounů, jejich tahání domů i do práce a kuchyň stále ulepená sladkou šťávou z melounu.
JV – červenec 2012
/************************************TEXT_KONEC***********************************/>