Velká Morava

 

Staré Město a Uherské Hadiště

část třetí

 

   

Lokalita Špitálky


    Podle popisu uvaděčky z památníku Velké Moravy jsme se vypravili hledat základy velkomoravského kostela ukrytého někde v průmyslové zóně. Nasměrování bylo stručné a jasné, nejdřív na výpadovku na Brno, tak až k majáku, který nejde přehlédnout, u něho doleva a tam už to musí každý najít.

 


 

Uprostřed Jižní Moravy vskutku nepřehlédnutelný orientační bod.


    Dostat se na výpadovku nebyl problém, zmiňovaný maják se rovněž nedal přehlédnout. Po odbočení vlevo jsem po nějaké době zjistili, že rozhodně nejsme jenom tak každý. Díky absenci jakéhokoli lokálního značení jsme se do prostoru základů kostela dostali až na třetí pokus.

 

 

Lokalita velkomoravského naleziště.


    Jedná se o malý plácek s neúplnými základy velkomoravského kostela, který je ukrytý mezi ploty průmyslových podniků. Energetickým průzkumem prostoru vymezeného základy kostela i jeho nejbližšího okolí jsme nenašli žádný energetický zdroj, který bychom byli schopni detekovat.
 

 

Vše, co zbylo po dřívější velké slávě.


    Místo sice budí dojem jakési oázy, ale je tomu tak pouze díky jeho průmyslovému okolí. Vše je uměle vytvořeno a s obdobím Velké Moravy má málo co společného. I ty kameny ze kterých jsou vyskládány základy kostela byly evidentně před nedávnem nalámány v nějakém nedalekém lomu. Historie z nich v žádném případě nedýchá. Marnit čas jeho hledáním a návštěvou je dle mého názoru zcela zbytečné. Nenaleznete na něm nic, co by stálo za zmínku.

 

 

Poněkud omšelá tabule nejlépe vypovídá o současném stavu památky.

 

Médium
 

    Prostřednictvím média jsme k navštívené lokalitě získali následující informace:

    "Tady bylo centrum obydlení větší, než v předcházející lokalitě. Bylo tu centrum obchodu a dění v oblasti. Místo navštěvovalo hodně lidí. Centralizace osídlení v této lokalitě začala už ve druhém století. Osídlení tu bylo od nepaměti z důvodu výhodné polohy na kopci, pod kterým tekla řeka. Se stavbou kostela začali v roce 850. Kostel stavěli kvůli výhodné poloze. Už tehdy měli nakreslenu spojnici tří míst. Toto místo bylo majestátné. Kolem nebylo žádné energeticky významné místo.

    K maximálnímu rozvoji lokality dochází v rozmezí dvanáctého až třináctého století. V devátém století tu žilo okolo dvou až tří set lidí. Bylo to centrum obchodu, díky čemuž se tu lidé shromažďovali.

 

 

Plánek navštívené lokality.


    K úpadku kostela dochází ve středověku, kdy došlo k omezení víry v Boha. Držely se tu víc pohanské, než křesťanské zvyky. Kostely nebyly příliš opečovávané.
    Přes řeku byl trvalý přívoz. Obchodní stezka překračovala řeku. Obchodní a průmyslové centrum je tu už od té doby. Není tu až tak příjemná atmosféra."

LLV – říjen 2010


Zpět
Vytiskni stránku